Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (616) z dnia 10.11.2024
Wypłata zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dziadkiem
Nowo zatrudniony pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dziadkiem. We wniosku Z-15B zaznaczył, że na co dzień nie mieszka z dziadkami (wraz z dziadkiem mieszka 87-letnia babka pracownika). Czy ma on prawo do zasiłku opiekuńczego?
Co do zasady tak.
Prawo do zasiłku opiekuńczego mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, bez względu na długość okresu tego ubezpieczenia (tj. bez okresu wyczekiwania). Przysługuje on pracownikowi, który został zwolniony od wykonywania pracy w celu sprawowania osobistej opieki m.in. nad innym chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat - jeżeli w okresie sprawowania opieki pozostają z pracownikiem we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Ważne: Warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym wymagany przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny uważa się za spełniony także, gdy ubezpieczony pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym tylko w czasie jego choroby (por. komentarz ZUS do ustawy zasiłkowej). |
Kolejną przesłanką, którą pracownik musi spełnić jest nieobecność w czasie sprawowania opieki innych domowników mogących zapewnić tę opiekę choremu (art. 34 ustawy zasiłkowej). Przy czym za taką osobę nie uważa się m.in. osoby całkowicie niezdolnej do pracy, chorej, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie (por. ww. komentarz ZUS). W okolicznościach z pytania najprawdopodobniej nie ma domownika mogącego zapewnić opiekę choremu dziadkowi. Za taką osobę trudno uznać babkę pracownika, która, biorąc pod uwagę jej wiek, może być niesprawna fizycznie (osobą schorowaną), co wykluczałoby ją z kręgu osób mogących zapewnić opiekę. Jeśli tak jest i pracownik na czas sprawowania opieki nad chorym dziadkiem zamieszka z nim, będzie mu przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Oczywiście pod warunkiem, że wraz z rodziną nie wykorzystali w bieżącym roku limitu zasiłku przeznaczonego na ten cel. Należy bowiem przypomnieć, że okres pobierania zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny jest limitowany i wynosi do 14 dni w roku kalendarzowym, niezależnie od liczby osób uprawnionych do tego zasiłku i bez względu na liczbę członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy zasiłkowej). Ponadto łącznie na opiekę nad dziećmi (w tym z niepełnosprawnościami) i innymi chorymi członkami rodziny zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
Przykład |
Pracownik wystąpił o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 7 dni w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad chorym dziadkiem (na ten okres otrzymał zwolnienie lekarskie). We wniosku Z-15B wskazał, że w 2024 r.:
- otrzymał już zasiłek opiekuńczy za 4 dni sprawowania opieki nad chorym ojcem,
- jego żona otrzymała zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad swoją chorą matką za 4 dni.
Pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy tylko za 6 dni (14 dni - 4 dni - 4 dni), gdyż w bieżącym roku wraz z żoną wypłacono im już to świadczenie łącznie za 8 dni z tytułu opieki sprawowanej nad innymi chorymi członkami rodziny.
Przykład |
Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 14 dni z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dziadkiem. W związku z tym wystąpił o zasiłek opiekuńczy. Ze złożonego wniosku Z-15B wynika, że w bieżącym roku jego siostra otrzymała zasiłek opiekuńczy łącznie za 50 dni opieki sprawowanej nad swoim chorym dzieckiem w wieku 6 lat.
Pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za pełne 14 dni opieki. Okres pobierania tego zasiłku przez jego siostrę z tytułu opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem nie podlega wliczeniu do limitu 60 dni opieki w roku kalendarzowym należnego pracownikowi, gdyż dziecko to nie jest członkiem jego rodziny, na które zgodnie z ustawą zasiłkową mógłby otrzymać zasiłek opiekuńczy. Takiej informacji pracownik w ogóle nie musiał podawać we wniosku Z-15B.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|