Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (446) z dnia 10.10.2017
Wypłata zasiłku opiekuńczego w razie zatrudnienia u dwóch pracodawców
Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy A w pełnym wymiarze czasu pracy (od 600 do 1400), a u pracodawcy B na 1/2 etatu (od 1600 do 2000). Jego żona pracuje od 700 do 1500. Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 6-letnim synem. Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy u każdego z pracodawców?
Jeżeli rodzina nie wykorzystała limitu 60 dni przypadającego na 2017 r., pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy u pracodawcy A, natomiast u pracodawcy B, o ile dziecko wskutek dojazdu z pracy do domu matki pozostawałoby bez opieki.
Prawo do zasiłku opiekuńczego nabywa pracownik zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat. Wymiar tego uprawnienia wynosi 60 dni w roku kalendarzowym, bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki oraz niezależnie od liczby osób uprawnionych do tego świadczenia. Uwzględnia się w nim również okres 14 dni sprawowania opieki nad innymi chorymi członkami rodziny. Powyższe wynika z art. 32 ust. 1 pkt 2 i art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Gdy opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem, które ukończyło 2 lata (tu 6 lat) zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku, np. współmałżonka, rodzica dziecka (art. 34 ustawy zasiłkowej).
Pracownik może zatem nabyć prawo do zasiłku opiekuńczego u każdego z pracodawców w sytuacji, gdy godziny pracy jego i matki dziecka pokrywają się (choćby częściowo) lub wskutek dojazdu do pracy/z pracy dziecko pozostawałoby bez opieki. W okolicznościach wskazanych w pytaniu taka sytuacja ma miejsce w czasie świadczenia pracy u pracodawcy A. Z kolei w godzinach pracy u pracodawcy B opiekę nad dzieckiem może przejąć żona pracownika. Gdyby jednak jej dojazd z pracy do domu pokrywał się z wyjściem pracownika do pracy u pracodawcy B i dziecko pozostawałoby bez opieki przez pewien czas, to również w drugim zatrudnieniu mógłby on ubiegać się o to świadczenie.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|