Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (459) z dnia 1.05.2018
Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego sprawującego opiekę nad bliźniętami
Pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorymi bliźniętami w wieku 4 lat. Czy dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego powinna wypełnić dwa wnioski Z-15A? W jaki sposób wypłacić zasiłek, jeśli opieka jest sprawowana jednocześnie nad dwojgiem dzieci?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownicy zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Wypłaca się go za każdy dzień sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Zasiłek przysługuje za cały okres wskazany w zaświadczeniu lekarskim, o ile:
- we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innego członka rodziny mogącego zapewnić opiekę dziecku (np. niepracującego drugiego rodzica dziecka) oraz
- nie został wykorzystany limit dni, za które w danym roku kalendarzowym przysługuje ten zasiłek.
W sytuacji, gdy opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat lub chorym dzieckiem w wieku do 14 lat limit, o którym mowa, wynosi 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Okres ten jest niezależny od liczby osób uprawnionych do zasiłku (np. pracownica i jej mąż) oraz od liczby dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Do tego limitu wlicza się 14 dni wykorzystanych przez rodzinę z tytułu ewentualnej opieki nad innym chorym członkiem rodziny (np. przez męża nad chorą żoną).
Ważne: Zasiłek opiekuńczy wypłaca się za każdy dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy, także gdy pracownica/pracownik sprawuje jednocześnie opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem/innym członkiem rodziny. |
Do zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem pracownica powinna dołączyć wniosek na druku Z-15A. W dokumencie tym wpisuje dane dziecka, przy czym nie ma znaczenia, czy będą one dotyczyły jednego czy dwojga dzieci. Za każdy dzień sprawowania opieki zostanie jej wypłacona 1/30 część kwoty stanowiącej podstawę wymiaru tego zasiłku.
Druk Z-15A dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Zwracamy uwagę! Jeśli zaświadczenie lekarskie wystawione z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem obejmuje dni będące dla pracownicy dniami wolnymi od pracy (sobota, niedziela lub dni wolne wynikające z harmonogramu czasu pracy), to za te dni wypłaca się zasiłek nawet wówczas, gdy w tym czasie jest domownik mogący zapewnić opiekę dziecku.
Przykład |
Pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorymi bliźniętami w okresie od 26 kwietnia do 4 maja 2018 r. (9 dni). Pracownica, jak i jej mąż, świadczą pracę od poniedziałku do piątku, od 700 do 1500. Okres opieki orzeczonej przez lekarza obejmuje dni wolne od pracy (28 i 29 kwietnia oraz 1 i 3 maja), w których mąż pracownicy nie świadczy pracy. Ponieważ dni te były dniami wolnymi od pracy również dla pracownicy, zasiłek opiekuńczy przysługuje za cały okres sprawowania opieki.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|