Gazeta Podatkowa nr 73 (801) z dnia 12.09.2011
Zaległości składkowe a prawo do zasiłku opiekuńczego
Pracownik wystąpił o zasiłek z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. Ponieważ nie jestem uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego swoim pracownikom, stosowne dokumenty przekazałem do ZUS. Czy fakt, iż ze względu na kłopoty finansowe od dłuższego już czasu nie opłacam składek za zatrudnionych pracowników, może spowodować odmowę wypłaty świadczenia?
NIE. Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w tym do zasiłku opiekuńczego, przysługuje osobom objętym tzw. ubezpieczeniem chorobowym.
Zaległości pracodawcy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, nie mogą być podstawą do odmowy wypłaty zasiłków jego pracownikom.
Pracownik, w świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ubezpieczeniu chorobowemu podlega obowiązkowo. Dlatego też, niezależnie od tego, czy pracodawca wywiązuje się z obowiązku opłacania składek za pracowników, czy też ma jakieś zaległości w tym zakresie, osoba zatrudniona na umowę o pracę może korzystać ze świadczeń chorobowych. Oczywiście, o ile spełnia warunki niezbędne do uzyskania tych świadczeń. W kwestii zasiłku opiekuńczego zostały one określone w art. 32, 33-35 ustawy zasiłkowej.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|