Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (315) z dnia 1.05.2012
Opieka nad zdrowym dzieckiem podczas choroby stałego opiekuna
Żona pracownika, będąca stałą opiekunką dziecka, nie może zapewnić opieki dziecku z powodu choroby. W bieżącym roku pracownik wykorzystał już 14 dni opieki nad żoną. Obecnie ubiega się o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki sprawowanej na zdrowym dzieckiem w wieku 5 lat. Jakie dokumenty powinien przedłożyć?
Pracownik jest zobowiązany przedłożyć wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15 oraz zaświadczenie lekarskie na zwykłym druku (nie ZUS ZLA) stwierdzające okres choroby uniemożliwiający żonie sprawowanie opieki nad dzieckiem.
Zgodnie z art. 32 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy m.in. z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat - w razie choroby małżonka pracownika stale opiekującego się dzieckiem, uniemożliwiającej temu małżonkowi sprawowanie opieki,
- innym chorym członkiem rodziny (np. żoną), z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym - w takiej sytuacji pracownik przedkłada zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA.
Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego za czas opieki sprawowanej nad zdrowym dzieckiem do lat ośmiu wynosi 60 dni w roku kalendarzowym, natomiast opieka nad innym chorym członkiem rodziny uprawnia do zasiłku tylko przez okres 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ustawy zasiłkowej). W roku kalendarzowym łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego, zarówno nad dzieckiem, jak i nad chorym członkiem rodziny, nie może przekroczyć 60 dni. Pracownik, o którym mowa w pytaniu, wykorzystał już przysługujący w 2012 r. limit 14 dni opieki nad chorym członkiem rodziny. Obecnie może ubiegać się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 jeszcze za 46 dni (60 dni - 14 dni).
Przykład |
Żona pracownika przebywała w szpitalu od 12 do 17 kwietnia 2012 r. (6 dni). Przed pójściem do szpitala była stałą opiekunką dziecka w wieku 5 lat. Po wyjściu ze szpitala, ze względu na stan zdrowia, wymaga stałej opieki innej osoby. Pracownik przedłożył pracodawcy zaświadczenie lekarskie na zwykłym druku stwierdzające okres pobytu żony w szpitalu oraz zaświadczenie ZUS ZLA orzekające o konieczności zapewnienia jej opieki na okres od 18 kwietnia do 1 maja 2012 r. (14 dni). Do tych dowodów dołączył dwa wnioski na druku ZUS Z-15 (na każdy okres opieki). Pracodawca dokonał wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad:
- zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 za czas pobytu żony w szpitalu, tj. za okres od 12 do 17 kwietnia 2012 r. (6 dni),
- chorą żoną za okres od 18 kwietnia do 1 maja 2012 r. (14 dni).
Łącznie do 1 maja 2012 r. pracownik wykorzystał 20 dni opieki.
Gdyby żona pracownika z powodu choroby była nadal niezdolna do sprawowania opieki nad dzieckiem, to mógłby on ponownie ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem - nie dłużej jednak niż przez 40 dni (60 dni - 20 dni).
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|