Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (326) z dnia 10.10.2012
Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego
1) Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 7 dni sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 6 lat. W 2012 r. korzystał już z zasiłku opiekuńczego przez 19 dni, natomiast żona pracownika przez okres 37 dni. Czy możemy wypłacić zasiłek za wnioskowany okres?
Nie. Zasiłek opiekuńczy wypłaca się za okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 lub chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
- 14 dni w roku kalendarzowym, w razie sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny (w tym nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat).
Łącznie z tytułu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny zasiłek przysługuje za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Limit ten jest niezależny od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz od liczby dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Tak wynika z art. 33 ustawy zasiłkowej.
Ponieważ z zasiłku opiekuńczego może korzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, wykorzystane przez nich dni opieki w roku kalendarzowym sumuje się do jednego limitu. Pracownik w 2012 r. wykorzystał już 19 dni, a jego żona 37 dni opieki (łącznie 56 dni), zatem do wykorzystania pozostało jedynie 4 dni (60 dni - 56 dni). Ponieważ wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego obejmuje 7 dni, wypłaty można dokonać tylko za 4 dni. Trzy dni sprawowania opieki należy uznać jako dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do zasiłku.
2) Pracownik przedłożył kolejne już zaświadczenie lekarskie z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Pomiędzy okresami opieki nie ma przerwy. Czy do tego zaświadczenia powinien dołączyć oświadczenie na druku ZUS Z-15?
Nie, jeśli opieka jest sprawowana nad tym samym dzieckiem.
Wypłata zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem następuje po złożeniu przez pracownika zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA oraz oświadczenia do celów wypłaty zasiłku na druku ZUS Z-15.
Ważne: Oświadczenie ZUS Z-15 pracownik jest zobowiązany dołączyć każdorazowo przy ubieganiu się o wypłatę zasiłku. |
Od powyższej zasady istnieje jeden wyjątek, a mianowicie oświadczenie to nie musi być składane w razie nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad tym samym co wcześniej członkiem rodziny.
Jeśli więc drugie zaświadczenie lekarskie dotyczy sprawowania osobistej opieki nad tym samym dzieckiem, pracownik nie dołącza do niego oświadczenia na druku ZUS Z-15. Oczywiście pod warunkiem, że nie uległy zmianie okoliczności wpływające na prawo do zasiłku (np. w okresie objętym drugim zaświadczeniem lekarskim opiekę dziecku może zapewnić matka).
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|