Gazeta Podatkowa nr 93 (1030) z dnia 21.11.2013
Czy rodzice mogą podzielić się opieką nad chorym dzieckiem?
Mój 5-letni syn poważnie zachorował i na razie nie może chodzić do przedszkola. Lekarz wystawił mi na niego zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy istnieje taka możliwość, aby część tego okresu wykorzystał mój mąż, który również pracuje na etacie?
TAK, jednak wyłącznie wówczas, gdy lekarz wystawi drugie, osobne zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, tym razem na męża Czytelniczki, a ona sama nie będzie korzystała z zasiłku opiekuńczego w tym samym czasie co jej współmałżonek.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat. Stanowi o tym art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Z prawa do tego świadczenia może skorzystać na równi matka i ojciec dziecka, przy czym wypłaca się je tylko jednemu z rodziców, tj. temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.
Jednocześnie należy pamiętać, iż świadczenie nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę choremu dziecku. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (art. 34 ustawy zasiłkowej).
Konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem potwierdza lekarz wystawiając danemu ubezpieczonemu zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA.
To, że Czytelniczka otrzymała zwolnienie lekarskie na chorego syna nie oznacza, że musi je w pełni wykorzystać. Wypełniając oświadczenie dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego, sporządzone na druku ZUS Z-15, powinna wskazać okres, w którym inny domownik zapewni opiekę dziecku (np. chorym synem opiekować się będzie ojciec dziecka).
Aby jednak mąż Czytelniczki mógł skorzystać z tego świadczenia, powinien udać się z dzieckiem do lekarza, który po stwierdzeniu konieczności opieki nad chorym synem wystawi osobne zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, tym razem na ojca dziecka. Dalej procedura wygląda podobnie jak w przypadku zainteresowanej. Ojciec dziecka powinien otrzymane zwolnienie lekarskie przedłożyć swojemu pracodawcy wraz z oświadczeniem ZUS Z-15, w którym wskaże m.in. ile dni zasiłku opiekuńczego w bieżącym roku kalendarzowym wykorzystała matka dziecka. Pozwoli to płatnikowi zasiłku na ustalenie, czy przypadkiem nie został już wykorzystany 60-dniowy limit tego świadczenia na dany rok kalendarzowy.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|