Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (365) z dnia 1.06.2014
Zasiłek opiekuńczy na dziecko, które kończy 14 lat
W połowie maja br. pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 5 dni z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, które 3 maja br. ukończyło 14 lat. Czy możemy dokonać wypłaty zasiłku? Nadmieniamy, że do końca kwietnia br. pracownica wykorzystała już 20 dni z tytułu opieki nad tym dzieckiem.
Tak. Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy wypłaca się przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (w przypadkach określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej) lub chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innym chorym członkiem rodziny (w tym nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat).
Łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny przewidziano okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Ważne: Limit 60 dni (odpowiednio 14 dni) opieki w roku kalendarzowym stosuje się do wszystkich osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 3 ustawy zasiłkowej). |
W sytuacji, gdy pracownik sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem przed dniem, w którym przypadają czternaste urodziny dziecka, to korzysta z zasiłku opiekuńczego w ramach 60 dni limitu określonego przepisami ustawy zasiłkowej przysługującego na dziecko w wieku do lat 14. Po ukończeniu przez dziecko 14 lat, pracownik może nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad tym dzieckiem (jako chorym członkiem rodziny), ale już nie dłużej niż przez maksymalny okres 14 dni w roku kalendarzowym (pod warunkiem nieprzekroczenia limitu 60 dni). Do limitu 14 dni nie należy wliczać okresu opieki wykorzystanego przed ukończeniem przez dziecko czternastego roku życia.
Przykład |
Pracownica wychowuje jedno dziecko, które w dniu 20 kwietnia 2014 r. ukończyło 14 lat. Przed dniem ukończenia przez dziecko czternastego roku życia pracownica z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem wykorzystała 25 dni zasiłku.
W maju 2014 r. pracownica sprawowała osobistą opiekę nad tym samym dzieckiem przez 5 dni. Z tego tytułu nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego.
Łącznie do końca maja 2014 r. pracownica wykorzystała 30 dni opieki, w tym na opiekę nad chorym członkiem rodziny przypada 5 dni. Ponieważ nie wychowuje już dziecka w wieku do lat 14, w razie ewentualnej konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny (w tym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat) będzie jej przysługiwało prawo do zasiłku jeszcze przez 9 dni, tj. 14 dni - 5 dni.
Przykład |
Pracownica w okresie od stycznia do kwietnia 2014 r. wykorzystała 48 dni z tytułu opieki nad chorymi dziećmi (w wieku 10 i 13 lat). W dniu 2 maja br. starsze dziecko ukończyło 14 lat.
W okresie od 5 do 18 maja 2014 r. (14 dni) pracownica ponownie sprawowała osobistą opiekę nad starszym dzieckiem. Z tego tytułu nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego tylko za 12 dni, tj. od 5 do 16 maja 2014 r., czyli do wyczerpania limitu 60 dni w roku kalendarzowym.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|