Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (380) z dnia 10.01.2015
Prawo do zasiłku opiekuńczego na przełomie roku
Pracownica na przełomie roku sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 1,5 roku. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA zostało wystawione na 20 dni, z których 10 dni przypadało w roku ubiegłym. Ponieważ pracownica w 2014 r. wykorzystała limit 60 dni opieki, nie wypłaciliśmy jej zasiłku za opiekę sprawowaną w grudniu 2014 r. Czy od nowego roku pracownica nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego?
Tak, pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego za dni sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przypadające w styczniu 2015 r.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy zasiłkowej, tj.:
- zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadkach określonych w powołanym przepisie,
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.
Jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny (np. małżonkiem lub dzieckiem w wieku powyżej 14 lat) pozostającymi w okresie sprawowania opieki we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym limit, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy, wynosi 14 dni w roku kalendarzowym.
Ważne: W roku kalendarzowym można wykorzystać maksymalnie 60 dni na opiekę nad dziećmi (zdrowymi i chorymi) oraz nad innymi chorymi członkami rodziny. |
Limit ten stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Jeżeli więc pracownica w trakcie 2014 r. wykorzystała 60 dni opieki, to do końca tego roku nie przysługiwało jej prawo do zasiłku. Od 1 stycznia 2015 r. może ona korzystać z nowego 60-dniowego limitu zasiłku opiekuńczego przysługującego w tym roku.
Pracownica, o której mowa w pytaniu, przedłożyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. Tym samym usprawiedliwiła swoją nieobecność w pracy. Limit 60 dni dotyczy okresu za jaki przysługuje zasiłek opiekuńczy, a nie na jaki lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie w tej sprawie.
Ważne: Okres, na który lekarz orzekł konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, za który pracownik nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego z powodu wykorzystania limitu przysługującego w danym roku kalendarzowym traktuje się jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy, bez prawa do wynagrodzenia (zasiłku). |
Przykład |
Pracownica wychowuje dziecko w wieku 2 lat. W grudniu 2014 r. przedłożyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres od 29 grudnia 2014 r. do 9 stycznia 2015 r. orzekające o konieczności sprawowania osobistej opieki w czasie choroby dziecka.
W 2014 r. już we wrześniu wraz z mężem wykorzystała przysługujący limit 60 dni opieki. Nie nabyła zatem prawa do zasiłku opiekuńczego za okres od 29 do 31 grudnia 2014 r. (3 dni). Od 1 stycznia 2015 r. pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy z nowego 60-dniowego limitu.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|