Gazeta Podatkowa nr 24 (1169) z dnia 23.03.2015
Jednodniowa przerwa w zatrudnieniu a podstawa zasiłku opiekuńczego
Z dniem 2 marca br. zawarliśmy umowę o pracę (w tym samym wymiarze, tyle że na czas nieokreślony) z pracownikiem, któremu w dniu 28 lutego br. zakończyła się umowa okresowa. Ubezpieczony ten dostarczył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorą żoną, obejmujące 7 dni marca 2015 r. Wcześniej, tj. w grudniu 2014 r., pracownik ten przez 14 dni korzystał z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. W jaki sposób, biorąc pod uwagę jednodniową przerwę w zatrudnieniu, należy ustalić podstawę wymiaru należnego pracownikowi obecnie zasiłku opiekuńczego?
W przedstawionej w pytaniu sytuacji w ogóle nie należy ustalać podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należnego pracownikowi za kilka dni marca 2015 r. Stanowić ją bowiem będzie podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, z którego pracownik korzystał w grudniu 2014 r. Wynika to z faktu, iż między tymi świadczeniami minęły zaledwie dwa miesiące kalendarzowe (styczeń i luty 2015 r.).
Kwestię tę reguluje art. 43 ustawy zasiłkowej. W świetle przytoczonego przepisu, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Biorąc pod uwagę wątpliwości Czytelnika, związane z jednodniową przerwą między poszczególnymi okresami zatrudnienia pracownika, wyjaśnienia wymaga jeszcze jedna kwestia dotycząca omawianego zagadnienia.
Otóż zgodnie z art. 36 ust. 4 oraz art. 47 ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (odpowiednio zasiłku opiekuńczego) ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.
Przerwa z zatrudnieniu (a tym samym i ubezpieczeniu), mimo że tylko jednodniowa i u tego samego pracodawcy, mogłaby więc sugerować, że podstawę wymiaru należnego pracownikowi w marcu br. zasiłku opiekuńczego należy ustalić na nowo. Kluczowym dla sprawy jest jednak fakt, iż przerwa ta (dzień 1 marca 2015 r.) przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (niedziela). W takim przypadku bowiem uznaje się, że została zachowana ciągłość ubezpieczenia. Stanowisko w tej sprawie zajął ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl).
Nie traktuje się jako przerwy w ubezpieczeniu, przerwy przypadającej na dzień ustawowo wolny od pracy.
Tym samym, przyjmując, że nie było przerwy w zatrudnieniu, a między należnymi pracownikowi świadczeniami nie upłynęły co najmniej trzy pełne miesiące kalendarzowe, nie ma powodu ustalać od nowa podstawy wymiaru należnego obecnie pracownikowi zasiłku opiekuńczego. Jego wysokość powinna być obliczona od tej samej podstawy co należny w grudniu 2014 r. zasiłek macierzyński. Nie oznacza to jednak jednakowej wysokości stawki dziennej tych świadczeń. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługiwał bowiem w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, podczas gdy zasiłek opiekuńczy wypłacany będzie w wysokości 80% tej podstawy (art. 31 ust. 1 oraz art. 35 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|