Gazeta Podatkowa nr 59 (1204) z dnia 23.07.2015
Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego należnego po powrocie z urlopu wychowawczego
Pracownica, która do 30 kwietnia br. przebywała na urlopie wychowawczym, udzielonym jej na okres jednego roku, w połowie czerwca br. nabyła uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. W sumie przedłożyła trzy zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA, opiewające na łączny okres od 15 czerwca do 17 lipca 2015 r. Zwolnienia te wraz z oświadczeniem ZUS Z-15 przekazuję do ZUS. Muszę jeszcze wypełnić zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3. Z jakiego okresu powinnam wskazać wynagrodzenie dla celów ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego?
Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego ustala się na analogicznych zasadach jak podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Z reguły więc stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 lub - przy krótszym okresie zatrudnienia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku opiekuńczego.
Skoro więc pracownica nabyła prawo do zasiłku opiekuńczego w czerwcu 2015 r., podstawę jego wymiaru stanowić będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres od czerwca 2014 r. do maja 2015 r. Takie właśnie wynagrodzenie należy wykazać w pkt 11 zaświadczenia płatnika składek, sporządzonego na druku ZUS Z-3.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego/opiekuńczego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za wskazany wcześniej okres, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.
Formularz ZUS Z-3 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Ponieważ, jak wynika z treści pytania, ubezpieczona do 30 kwietnia 2015 r. przebywała na urlopie wychowawczym, w okresie tym znajdą się również tzw. miesiące zerowe, tj. miesiące, w których pracownica nie otrzymała żadnego wynagrodzenia. Będzie ich aż 11 (od czerwca 2014 r. do kwietnia 2015 r.) i nie będą one brane pod uwagę przy ustalaniu ogólnej liczby miesięcy dla celów obliczenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W efekcie w tym przypadku podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowiło wynagrodzenie uzyskane przez pracownicę za maj 2015 r.
Choć przez wynagrodzenie należy tu rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe finansowanych przez pracownika, to na druku ZUS Z-3 należy podać kwotę przed odliczeniem wymienionych składek. Stosownego zmniejszenia wynagrodzenia dokona sam ZUS w oparciu o informację o procencie potrąconej składki, który co do zasady wynosi 13,71%.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|