Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (887) z dnia 20.08.2015
Zasiłek opiekuńczy dla zleceniobiorcy sprawującego opiekę nad chorym członkiem rodziny
Zleceniobiorca wykonuje umowę od 1 lipca 2015 r. i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu). Pod koniec lipca br. sprawował osobistą opiekę nad chorym ojcem. Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy, jeżeli nie udokumentował wcześniejszego okresu ubezpieczenia chorobowego, a ponadto nie zamieszkuje na stałe ze swoim ojcem?
Zleceniobiorcy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego bez konieczności posiadania 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje bowiem bez okresu wyczekiwania. Tak wynika z art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej, który przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego nie przewiduje stosowania przepisów art. 4 tej ustawy.
Zatem przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na kilka/kilkanaście dni przed rozpoczęciem opieki nie pozbawia zleceniobiorcy prawa do tego zasiłku, o ile spełnia pozostałe warunki określone przepisami ustawy zasiłkowej.
Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu, zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Przy czym za członków rodziny uważa się m.in. rodziców, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki (art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Ubezpieczony nie musi więc stale zamieszkiwać z chorym członkiem rodziny (tu ojcem). Istotne jest pozostawanie z nim we wspólnym gospodarstwie domowym wyłącznie w okresie sprawowania opieki oraz fakt, że w gospodarstwie tym nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę choremu ojcu (art. 34 ustawy zasiłkowej).
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny wypłaca się za dni wskazane w zaświadczeniu lekarskim, nie dłużej jednak niż za okres 14 dni w roku kalendarzowym. Zleceniobiorca do zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA powinien dołączyć wniosek w sprawie wypłaty zasiłku opiekuńczego (ZUS Z-15), w którym wskaże, czy w okresie sprawowania opieki zamieszkuje z chorym ojcem oraz, czy są inni domownicy mogący zapewnić opiekę choremu ojcu. Jeśli inni członkowie rodziny (np. rodzeństwo) również korzystali z opieki nad chorym ojcem, to dni sprawowania tej opieki sumuje się do limitu 14 dni w roku kalendarzowym.
Wzór wniosku ZUS Z-15 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Zasiłki i świadczenia |
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|