Gazeta Podatkowa nr 72 (1738) z dnia 7.09.2020
Waloryzacja podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik jest na świadczeniu rehabilitacyjnym od grudnia 2019 r. W IV kwartale 2019 r. i I kwartale 2020 r. wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie przekroczył 100%. Czy w tym przypadku waloryzację tej podstawy należało przeprowadzić od II, a następnie od III kwartału 2020 r., gdy wskaźnik ten wynosił odpowiednio 107,4% i 108,1%? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1305422)
NIE. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego dla pracownika, o którym mowa w pytaniu, nie powinna być zwaloryzowana ani na początku, ani tym bardziej w trakcie okresu, na jaki świadczenie to zostało mu przyznane. Wynika to z faktu, iż:
- w kwartale, na który przypadał pierwszy dzień przyznanego pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego (jak słusznie zauważył uczestnik forum), wskaźnik waloryzacji nie przekroczył 100%,
- dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego bez znaczenia pozostaje fakt, na jakim poziomie ukształtował się wskaźnik waloryzacji w kolejnych kwartałach, na jakie przypada przyznane świadczenie.
Waloryzacja podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego może być przeprowadzona wyłącznie jeden raz, na pierwszy dzień przyznanego świadczenia i to pod warunkiem, że w kwartale, na który przypada ten dzień, wskaźnik waloryzacji przekroczył 100%.
Kwestię tę reguluje art. 19 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870). W świetle przywołanego przepisu, jeżeli przykładowo (tak jak w przypadku opisanym w pytaniu) pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w II kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego. O waloryzacji decyduje zatem wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia dla badanego kwartału (tu: IV 2019 r.), w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia. Ponieważ w IV kwartale 2019 r. wzrostu takiego nie odnotowano (wskaźnik waloryzacji wyniósł 99,5%), podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, którego początek, zgodnie z decyzją ZUS, przypada właśnie w tym kwartale, pozostaje na niezmienionym poziomie i to przez cały okres należnego świadczenia (także wówczas, gdy jest ono przyznawane w częściach). To, że w niektórych z kolejnych kwartałów wskaźnik waloryzacji jest wyższy od 100% (np. w II kwartale 2020 r. wyniósł 107,4%, a w III kwartale 2020 r. - 108,1%), nie ma tu zatem żadnego znaczenia (przykład).
Kalkulator wysokości świadczenia rehabilitacyjnego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Przykład Pracownikowi, który z dniem 15 grudnia 2019 r. wykorzystał pełny 182-dniowy okres zasiłkowy, ZUS przyznał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 12 miesięcy, począwszy od 16 grudnia 2019 r. Podstawa wymiaru należnego mu zasiłku chorobowego wynosiła 3.020,15 zł. Ta sama kwota jest również podstawą naliczenia świadczenia rehabilitacyjnego i to za cały 12-miesięczny okres, na jaki zostało ono przyznane. Wynika to z faktu, iż w kwartale, na który przypada pierwszy dzień tego świadczenia, tj. w IV kwartale 2019 r., wskaźnik waloryzacji nie przekroczył 100% (wyniósł 99,5%). W efekcie stawka dzienna świadczenia rehabilitacyjnego wynosi odpowiednio za okres:
|
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|