Gazeta Podatkowa nr 11 (2094) z dnia 5.02.2024
Gdy ZUS przyzna świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres
ZUS przyznał pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres, tj. od 8 stycznia 2024 r. Pierwsza część przypadała od 12 lipca 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Czy waloryzacji podstawy wymiaru dokonuje się tylko raz przy przyznaniu pierwszego okresu świadczenia rehabilitacyjnego?
TAK. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Należność jest przyznawana na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Te podstawowe zasady, w oparciu o które należne jest świadczenie rehabilitacyjne, wynikają z art. 18 ust. 1-2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową. Natomiast jeśli chodzi o ustalanie wysokości świadczenia rehabilitacyjnego, to zostały one określone w art. 19 tej ustawy. Wynika z nich, iż świadczenie rehabilitacyjne wynosi odpowiednio 90%, a następnie 75% lub 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (w ściśle określonych przez ustawodawcę okolicznościach), która dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega ewentualnej waloryzacji.
Przykładowo, jeżeli - tak jak w omawianym przypadku - pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w III kwartale kalendarzowym danego roku, wówczas podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w I kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do III kwartału ubiegłego roku kalendarzowego. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia podlega zatem waloryzacji, gdy wskaźnik waloryzacji obowiązujący w kwartale kalendarzowym, w którym przypada pierwszy dzień okresu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego, przewyższa 100%.
Tym samym podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego ulega zwiększeniu tylko raz, wyłącznie w oparciu o wskaźnik waloryzacji obowiązujący w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu, na jaki ZUS przyznał to świadczenie. Dla celów jej podwyższenia pozostaje bez znaczenia, czy świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane jednorazowo czy w częściach. Ważny jest zatem pierwszy dzień pierwszego lub jedynego okresu, na który zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne.
Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2023 r. wynosił 109,9%. Skoro pierwszy dzień okresu przyznanego pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, świadczenia rehabilitacyjnego przypadał w lipcu 2023 r., a więc w III kwartale 2023 r., to takim wyłącznie wskaźnikiem powinna być zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika przyjęta do jego naliczenia (przykład).
Przykład Pracownikowi po wykorzystanym zasiłku chorobowym ZUS przyznał świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy od 6 lipca 2023 r. Stosując zasady wynikające z ustawy zasiłkowej, wysokość tego świadczenia pracodawca ustalił od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, dokonując jej waloryzacji wskaźnikiem 109,9%. Następnie ZUS przyznał temu pracownikowi świadczenie na kolejne 6 miesięcy, począwszy od 2 stycznia 2024 r. Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego na dalszy okres pracodawca wypłacający świadczenie rehabilitacyjne pracownikowi, a więc posiadający uprawnienia płatnika zasiłku, nie waloryzował ponownie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem obowiązującym w I kwartale 2024 r. wynoszącym 101,0%. |
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|