Gazeta Podatkowa nr 104 (1770) z dnia 28.12.2020
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres
O przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego ubiegałem się, kiedy byłem jeszcze zatrudniony. Wniosek wypełniał m.in. mój pracodawca. Świadczenie to zostało jednak mi przyznane tylko na okres 3 miesięcy, a ponieważ, mimo leczenia i rehabilitacji, nie odzyskałem jeszcze zdolności do pracy, zamierzam ubiegać się o jego przyznanie na dalszy okres. Czy podobnie jak poprzednio wniosek o to świadczenie powinienem przedłożyć do wypełnienia także swojemu byłemu pracodawcy?
NIE. Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres Czytelnik powinien złożyć bezpośrednio w ZUS, będącym dla niego płatnikiem tego świadczenia.
W przypadku ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne niezbędne jest złożenie dokumentów określonych w § 8 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87). Chodzi tu zatem m.in. o:
- wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, zawierający dane określone w załączniku nr 5 do ww. rozporządzenia, sporządzony najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu ZNp-7,
- zaświadczenie o stanie zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku, np. na druku OL-9.
Wymienione dokumenty wymagane są także w przypadku ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres (gdy wcześniej zostało ono przyznane na okres krótszy niż 12 miesięcy).
Przy czym, jak wynika z samego formularza wniosku ZNp-7, nie wypełnia się jego Części II (Informacje o ubezpieczeniu i niezdolności do pracy), sporządzanej przez płatnika składek, jeżeli dana osoba ubiega się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na kolejny okres, po wyczerpaniu okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego krótszego niż 12 miesięcy.
Wniosek o świadczenie (druk ZNp-7 wypełniony do części I włącznie) wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia (OL-9) i ewentualnie inną dokumentacją medyczną, Czytelnik powinien złożyć bezpośrednio do ZUS, wypłacającego mu obecnie świadczenie rehabilitacyjne.
Co istotne, jeśli zainteresowany zrobi to najpóźniej w ostatnim dniu, na jaki zostało mu pierwotnie przyznane świadczenie rehabilitacyjne, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, prawo do tego świadczenia zostanie przedłużone:
- z urzędu na okres kolejnych 3 miesięcy - za sprawą art. 15zc ust. 2 specustawy w sprawie COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.)
i ewentualnie
- po przeprowadzeniu badania przez lekarza orzecznika lub - w II instancji - komisję lekarską ZUS - na dalszy okres wykraczający poza ww. ustawowe 3 miesiące.
Formularze ZNp-7 i OL-9 dostępne są w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|