Gazeta Podatkowa nr 59 (2038) z dnia 24.07.2023
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego
Po wypadku przy pracy, jakiemu uległem kilka miesięcy temu, mój pracodawca wypłaca mi zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Ponieważ potrzebuję jeszcze co najmniej pół roku na odzyskanie zdolności do pracy, za namową lekarza będę ubiegał się o świadczenie rehabilitacyjne. Czy i ono będzie mi należne w wysokości 100%?
TAK, o ile także i to świadczenie będzie Czytelnikowi należne z tytułu niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy. Zarówno bowiem zasiłek chorobowy, jak i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Z tym zastrzeżeniem, że dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego podlega waloryzacji na zasadach określonych w art. 19 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.).
Kwestię tę regulują art. 7 i art. 9 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2189).
Warto dodać, iż dla celów otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego, a więc w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, Czytelnik, ubiegając się o to świadczenie, we wniosku, sporządzonym najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu ZNp-7, powinien zaznaczyć, iż ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty druku ZNp-7).
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|