Gazeta Podatkowa nr 67 (1942) z dnia 22.08.2022
Dokumenty do ZUS dla celów przyznania pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego
Firma jest uprawniona do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym. Jeden z pracowników, któremu niedługo zakończy się pełny okres zasiłkowy, będzie ubiegał się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Czy przekazując do ZUS jego wniosek o to świadczenie powinienem załączyć do niego zaświadczenie płatnika składek Z-3?
NIE, chyba że zostanie z tym pracownikiem rozwiązany stosunek pracy.
Płatnik składek (np. pracodawca) zobowiązany jest przedłożyć organowi rentowemu zaświadczenie płatnika składek, jeżeli do wypłaty zasiłku (np. chorobowego) lub świadczenia rehabilitacyjnego zobowiązany jest ZUS. Tak jest m.in. w przypadku:
- ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, a także
- osób uprawnionych do zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu ubezpieczenia.
Wymagane zaświadczenie powinno zawierać dane określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), w tym zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku.
Natomiast płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, sami ustalają prawo do zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego oraz wypłacają te świadczenia swoim ubezpieczonym. Kwestię tę regulują art. 61 ustawy zasiłkowej oraz § 2 przywołanego rozporządzenia.
Jeśli zatem pracownik pozostaje w zatrudnieniu, nie należy załączać do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne, sporządzonego najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu ZNp-7, wspomnianego w pytaniu zaświadczenia płatnika składek, sporządzonego na druku Z-3. Natomiast będzie wymagane przedłożenie dokumentów określonych w § 8 powołanego rozporządzenia, tj.:
- zaświadczenia o stanie zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, wystawionego przez lekarza prowadzącego leczenie (np. na druku OL-9) nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku,
- sporządzonego przez pracodawcę wywiadu zawodowego z miejsca pracy (na druku OL-10),
i ewentualnie odpowiednio:
- protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karty wypadku - w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub
- decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej wydanej przez inspektora sanitarnego - w przypadku choroby zawodowej.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|