Gazeta Podatkowa nr 7 (1882) z dnia 24.01.2022
Świadczenie rehabilitacyjne w I kwartale 2022 r. bez wzrostu waloryzacyjnego
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowana do naliczenia świadczenia rehabilitacyjnego może podlegać waloryzacji. Ustalając zasady nabywania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i obliczania jego wysokości ustawodawca uzależnił wymienioną waloryzację podstawy wymiaru zasiłku od stosownego wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w konkretnym danym kwartale w stosunku do innego konkretnego kwartału roku kalendarzowego. Generalnie podstawa wymiaru zasiłku chorobowego podlega waloryzacji w kwartale, w którym wskaźnik waloryzacji takiej podstawy przekracza 100% i w takim kwartale przypada pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne. Przy czym, jeżeli świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane w kilku częściach, na kolejno następujące po sobie okresy, wówczas dla celów przeprowadzenia ewentualnej waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ważny jest pierwszy dzień pierwszej części przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego.
Przypomnijmy, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje:
- ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy,
- przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
Jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w I kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale w stosunku do I kwartału ubiegłego roku kalendarzowego. Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla celów ustalenia wysokości świadczenia rehabilitacyjnego rozpoczynającego się w I kwartale 2022 r. stanowi zatem procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale 2021 r. (5.657,30 zł) w stosunku do I kwartału 2021 r. (5.681,56 zł). Ponieważ nie został odnotowany wzrost wskazanego przeciętnego wynagrodzenia, tym samym wskaźnik waloryzacji wyniósł 99,6% (obwieszczenie Prezesa ZUS - Mon. Pol. z 2021 r. poz. 1090).
Ubezpieczeni, którzy nabyli albo nabędą prawo do świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2022 r., nie mogą zatem liczyć na podwyżkę (w ramach waloryzacji) podstawy wymiaru zasiłku przyjmowanej do naliczenia tego świadczenia. Do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego pozostanie ona na niezmienionym poziomie.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
31.01.2025 (piątek)
17.02.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|