Gazeta Podatkowa nr 90 (2173) z dnia 7.11.2024
Jak liczyć długość okresu świadczenia rehabilitacyjnego?
Mojemu pracownikowi zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Z wydanego w jego sprawie orzeczenia lekarza orzecznika wynika, że świadczenie zostało przyznane na 4 miesiące od dnia utraty prawa do zasiłku. Ostatni dzień zasiłku to 5 lipca 2024 r. Czy to oznacza, że świadczenie rehabilitacyjne przysługiwało pracownikowi do 6 listopada 2024 r.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1501496)
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O wskazanych okolicznościach orzeka lekarz orzecznik ZUS w ramach I instancji lub komisja lekarska tego organu w ramach II instancji. Szczegółowo stanowi o tym art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową.
Jeśli chodzi o kwestie związane z obliczaniem okresu, na który zostało pracownikowi przyznane świadczenie rehabilitacyjne, to zapewne wszystko wynikało z wydanej w tej sprawie decyzji przez organ rentowy, co nastąpiło po prawomocnym zakończeniu postępowania orzeczniczego. Warto bowiem pamiętać, że podstawą do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest decyzja ZUS, która niewątpliwie powinna zostać doręczona uczestnikowi forum jako płatnikowi składek pracownika. Niemniej jednak, na zasadach wskazanych w art. 22 oraz art. 11 ust. 5 ustawy zasiłkowej, ilekroć przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego/świadczenia rehabilitacyjnego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, za miesiąc uważa się 30 dni. Z tego powodu, skoro świadczenie rehabilitacyjne może przysługiwać przez 12 miesięcy, to odpowiada to 360 dniom (12 × 30 dni).
Przyjmując, że okres zasiłkowy został przez pracownika wyczerpany z dniem 5 lipca 2024 r. i zakładając, że świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane pracownikowi decyzją ZUS w oparciu o wydane w jego sprawie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, to świadczenie rehabilitacyjne przysługiwało mu przez 4 miesiące, a więc 120 dni, które przypadają od 6 lipca do 2 listopada 2024 r., a nie jak wskazuje uczestnik forum do 6 listopada 2024 r.
Z uwagi na fakt, że okres, na który świadczenie zostało przyznane, zakończył się, a świadczenie może przysługiwać przez okres 12 miesięcy, to warto, aby pracownik uczestnika forum ocenił, czy konieczne jest wystąpienie o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego na dalszy okres.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|