Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (987) z dnia 1.06.2018
Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego, gdy pracownik podjął pracę po wykorzystaniu okresu zasiłkowego
Pracownik po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego i przeprowadzeniu badań kontrolnych wrócił do pracy. Kilka tygodni później otrzymaliśmy decyzję ZUS przyznającą pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Czy może on przejść na to świadczenie, a jeśli tak, to od kiedy? Czy okres, na który przyznano świadczenie, zostanie przesunięty?
Pracownik, który po podjęciu pracy otrzymał decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, może skorzystać z przyznanego uprawnienia od następnego dnia po przerwaniu pracy. Okres wypłaty świadczenia nie zostanie przesunięty o czas wykonywania pracy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego i upłynie z dniem wskazanym w decyzji ZUS. |
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Tak stanowi art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej. Oceny stanu zdrowia dokonuje lekarz orzecznik ZUS, kwalifikując pracownika do tego świadczenia po stwierdzeniu, że dalsze leczenie i rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Natomiast dowodem do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest decyzja wydana na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, wskazująca okres, na który zostało ono przyznane oraz procentową jego wysokość.
Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane z powodu niezdolności do pracy trwającej nadal po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego. Jego pierwszym dniem jest zatem dzień następujący po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego. Dlatego też ZUS w decyzji wskazuje jako dzień rozpoczęcia jego płatności pierwszy dzień po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. Fakt, że pracownik podjął zatrudnienie, nie ma znaczenia dla okresu orzeczonego świadczenia.
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne składa się w ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego. Jest to czas niezbędny na przeprowadzenie badania przez lekarza orzecznika ZUS i ewentualne wniesienie sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS oraz wydanie decyzji w tym zakresie.
W praktyce zdarza się również, że po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik odzyskuje zdolność do pracy i przed upływem 60 dni ponownie staje się niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby. Ponieważ nie jest w takim przypadku uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym (art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej), może złożyć wniosek o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego.
ZUS wydaje także decyzje przyznające świadczenie rehabilitacyjne nawet kilka tygodni po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. Występuje to w przypadku późnego złożenia przez pracownika wniosku o to świadczenie (np. już po zakończeniu okresu zasiłkowego). Pomimo tego, w każdym z tych przypadków pierwszym dniem przyznanego świadczenia jest dzień następujący po wyczerpaniu okresu zasiłkowego.
W sytuacji, gdy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik podjął pracę, to wypłatę świadczenia można podjąć dopiero od dnia jej zaprzestania.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|