Gazeta Podatkowa nr 71 (1216) z dnia 3.09.2015
Świadczenie rehabilitacyjne dla przedsiębiorcy
Jestem przedsiębiorcą. Lekarz chce mnie skierować na świadczenie rehabilitacyjne. W tym celu wypełnił mi druk N-9. Jakie dokumenty, oprócz N-9, muszę przedłożyć w ZUS? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 948133)
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. O wymienionych okolicznościach orzeka lekarz orzecznik albo komisja lekarska ZUS w II instancji.
Tak stanowi art. 18 ust. 1-2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.).
Kwestie związane z określeniem dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej wydane w tej sprawie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1594). W zakresie ustalenia prawa i wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku ubezpieczonego wykonującego pozarolniczą działalność niezbędna dokumentacja, którą należy przedłożyć, wymieniona została odpowiednio w § 2 ust. 1 pkt 3, § 8 wskazanego rozporządzania.
Uczestnik forum, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, w celu rozpoznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego powinien więc przedłożyć w ZUS odpowiednio:
- oświadczenie składane na druku ZUS Np-7, którego wzór jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia,
- zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego (na druku ZUS N-9),
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub kartę wypadku - w przypadku niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy,
- zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3b, którego wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Jeśli chodzi o zaświadczenie płatnika składek (ZUS Z-3b), to generalnie jest ono wymagane, gdy płatnikiem świadczeń jest ZUS. Z taką też sytuacją mamy do czynienia. Jeśli jednak nie uległy zmianie okoliczności mające wpływ na prawo, wysokość oraz podstawę wymiaru świadczenia i takie zaświadczenie było składane do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego, nie jest ono wymagane.
Co ważne, osoby ubiegające się o świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego powinny dodatkowo do wypłaty przez ZUS tego świadczenia przedłożyć oświadczenie na druku ZUS Z-10 zawierające informację o:
- zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
- nieustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- niepodleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Wzór takiego formularza określony jest w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|