Gazeta Podatkowa nr 12 (1262) z dnia 11.02.2016
Wyrównanie po porodzie świadczenia rehabilitacyjnego do 100% podstawy jego wymiaru
Pracownica urodziła dziecko w trakcie przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym. Od dnia porodu wypłacamy jej więc zasiłek macierzyński. Ponieważ pracownica nie poinformowała pracodawcy o stanie ciąży, świadczenie rehabilitacyjne wypłacaliśmy w wysokości 90%, a następnie 75% podstawy jego wymiaru. Czy teraz powinniśmy dokonać wyrównania tego świadczenia do 100% podstawy wymiaru?
TAK, jednak wyłącznie na wniosek pracownicy, po przedłożeniu przez nią zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży w okresie niezdolności do pracy. Co więcej, jeśli okaże się, że pracownica była w ciąży jeszcze przed nabyciem uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, wyrównaniu podlegać będzie również zasiłek chorobowy, o ile oczywiście został wypłacony w niższej niż 100% wysokości (tj. 70% lub 80% podstawy wymiaru zasiłku).
Nie ulega wątpliwości, że w przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, zarówno zasiłek chorobowy, jak i świadczenie rehabilitacyjne, przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru. Gwarantuje to odpowiednio art. 11 ust. 2 pkt 1 i art. 19 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Stan ciąży należy jednak udokumentować. Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z kodem literowym "B" (art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej) lub odrębne zaświadczenie stwierdzające stan ciąży. Podobnie dla wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 100% podstawy wymiaru niezbędne jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży.
Jeśli stosowne potwierdzenie nie wpływało do płatnika zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego na bieżąco i w efekcie świadczenia te były wypłacane w niższej wysokości (tj. odpowiednio 70% lub 80% i 90% oraz 75% podstawy wymiaru zasiłku), po porodzie ubezpieczonej przysługuje ich wyrównanie do 100% podstawy wymiaru. Przy czym, jak podkreśla ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, wyrównanie to wypłaca się na wniosek ubezpieczonej, po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży w okresie niezdolności do pracy.
Wyrównanie świadczenia następuje po przedłożeniu przez ubezpieczoną stosownych dokumentów.
Co ważne, w zaświadczeniu tym powinien być wskazany dokładny okres trwania ciąży. Tylko wówczas bowiem możliwe będzie ustalenie właściwego okresu, za który ubezpieczonej przysługuje wyrównanie świadczenia (zasiłku chorobowego i/lub świadczenia rehabilitacyjnego) do 100% podstawy wymiaru zasiłku.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|