Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (415) z dnia 1.07.2016
Przekazanie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego do ZUS po przedłużeniu okresu jego płatności
Pracownikowi, zatrudnionemu w naszej firmie od kilku lat, po wyczerpaniu okresu zasiłkowego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na trzy miesiące. Obecnie oczekujemy na decyzję w sprawie przedłużenia jego wypłaty na kolejny okres, po otrzymaniu której rozwiążemy umowę o pracę. Czy powinniśmy wypłacać to świadczenie do dnia rozwiązania umowy, czy też możemy wcześniej przekazać jego wypłatę do ZUS?
Pracodawca jest obowiązany wypłacać przyznane świadczenie rehabilitacyjne do dnia rozwiązania stosunku pracy.
Pracownik, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (art. 18 ustawy zasiłkowej). Świadczenie jest przyznawane przez lekarza orzecznika ZUS na wniosek pracownika i wypłacane na podstawie decyzji ZUS. Jeśli pracodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłków, to jest on również płatnikiem świadczenia rehabilitacyjnego, z tym że tylko do czasu rozwiązania umowy o pracę. W razie przyznania świadczenia na okres przypadający po ustaniu zatrudnienia, jego wypłatę przekazuje się do ZUS - od następnego dnia po jej rozwiązaniu (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy zasiłkowej).
Ważne: W celu przekazania wypłaty do ZUS pracodawca sporządza i przesyła do tego organu zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3. |
W zaświadczeniu zamieszcza się informacje o zarobkach pracownika, które były przyjęte do obliczenia zasiłku chorobowego wypłacanego przed świadczeniem rehabilitacyjnym. W dokumencie tym (pkt 1) wpisuje także dane dotyczące okresu zatrudnienia, tj. daty zawarcia i rozwiązania umowy o pracę. Nie ma natomiast konieczności dołączania świadectwa pracy, bowiem sposób rozwiązania umowy nie ma wpływu na uprawnienia do wypłaty świadczenia. Były pracownik powinien z kolei przedłożyć w ZUS oświadczenie na druku ZUS Z-10, zawierające informacje dotyczące m.in.:
- złożenia wniosku o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (albo posiadania prawa do jednego z tych świadczeń),
- uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego bądź nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- kontynuowania lub podjęcia działalności zarobkowej,
- podlegania ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu (np. ubezpieczeniu społecznemu rolników lub z działalności pozarolniczej).
Oświadczenie na druku ZUS Z-10 może zostać przekazane do ZUS przez byłego pracodawcę wraz z zaświadczeniem ZUS Z-3 lub złożone odrębnie przez zainteresowanego (wzory druków dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl).
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|