Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (447) z dnia 1.11.2017
Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego dla prowadzącego działalność gospodarczą
Osoba prowadząca działalność gospodarczą jest niezdolna do pracy z powodu choroby. ZUS przyznał jej prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, które rozpocznie się po wyczerpaniu okresu płatności zasiłku chorobowego. Czy w czasie pobierania tego świadczenia może ona prowadzić działalność, czy powinna ją zlikwidować lub zawiesić?
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu płatności zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności. Prawo do tego świadczenia jest przyznawane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy (360 dni). Wypłaca się je za każdy dzień okresu wskazanego w decyzji ZUS, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy.
Świadczenie nie przysługuje osobie uprawnionej do:
- emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy (nie dotyczy to renty rodzinnej),
- zasiłku dla bezrobotnych,
- zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.
Zgodnie z art. 22 ustawy zasiłkowej, do świadczenia rehabilitacyjnego stosuje się m.in. przepis art. 17 tej ustawy. Stanowi on, że ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Powyższe oznacza, że tak samo jak w czasie pobierania zasiłku chorobowego, tak też w okresie świadczenia rehabilitacyjnego ubezpieczony nie może wykonywać działalności zarobkowej. Co jednak istotne, działalność gospodarcza nie musi być likwidowana czy zawieszana. Ubezpieczony w okresie choroby nie może bowiem wykonywać osobiście pracy zarobkowej, ale może osiągać przychód z działalności prowadzonej np. przez upoważnionego pracownika (lub członka rodziny).
Jeśli chodzi o likwidację lub zawieszenie działalności w okresie choroby, to wyjaśniamy, że świadczenie rehabilitacyjne jest nadal wypłacane przez ZUS, gdy niezdolność do pracy przypada po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Nie przysługuje ono osobie, która po ustaniu ubezpieczenia m.in. kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową albo podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników (art. 13 ust. 1 pkt 2 i 5 w związku z art. 22 ustawy zasiłkowej).
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|