Gazeta Podatkowa nr 38 (1495) z dnia 10.05.2018
Odmowa renty a ubieganie się o świadczenie rehabilitacyjne
Złożyłem wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Od lekarza orzecznika ZUS otrzymałem negatywne orzeczenie, od którego będę się odwoływał. Jestem po jednej poważnej operacji, a czeka mnie następna. Czy jeżeli znowu otrzymam negatywną opinię, to będę mógł jeszcze składać wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
TAK. Czytelnik będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują, że pomimo ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy można w rezultacie otrzymać świadczenie rehabilitacyjne. Nie zabraniają one jednak, aby o świadczenie rehabilitacyjne ubiegać się mimo otrzymania negatywnego orzeczenia lekarza orzecznika/komisji lekarskiej ZUS wydanego w wyniku rozpatrzenia wniosku w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy lub nawet decyzji o odmowie prawa do takiej renty.
Zarówno w przypadku oceny prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, jak i świadczenia rehabilitacyjnego osoba zainteresowana poddawana jest badaniu przez lekarza orzecznika ZUS w I instancji i/lub komisję lekarską w II instancji.
Jednym z warunków niezbędnych do otrzymania renty jest istnienie co najmniej częściowej niezdolności do pracy, natomiast w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego ustalenie, że ubezpieczony po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Kwestie te reguluje odpowiednio:
- art. 57, 58 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.),
- art. 18 ustawy zasiłkowej.
Szczegółowe zasady i tryb orzekania o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników ZUS i komisje lekarskie tego organu określa rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 273, poz. 2711 ze zm.). W myśl § 7 tego rozporządzenia dopuszcza się wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, nawet w przypadku ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy (patrz ramka).
Lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska tego organu przy orzekaniu nie jest związany/a treścią złożonego przez ubezpieczonego wniosku Lekarz orzecznik/komisja lekarska ZUS może orzec o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli osoba ubiegająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spełnia warunki wymagane do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego, określone w ustawie zasiłkowej. Natomiast jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne nie spełnia warunków wymaganych do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego, określonych w ustawie zasiłkowej, lekarz orzecznik/komisja lekarska orzeka o niezdolności do pracy tej osoby lub o celowości jej przekwalifikowania zawodowego. |
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|