Gazeta Podatkowa nr 46 (878) z dnia 6.06.2012
Przerwa między ostatnim zwolnieniem lekarskim a przyznanym świadczeniem rehabilitacyjnym
Otrzymaliśmy z ZUS decyzję w sprawie przyznania jednemu z naszych pracowników prawa do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 6 miesięcy, począwszy od 9 maja 2012 r. Ostatnie posiadane przez nas zwolnienie lekarskie ubezpieczonego opiewa jednak tylko na okres do 4 maja 2012 r. Pracownik twierdzi, że następnego zwolnienia nie ma i nie będzie miał, ponieważ lekarz nie może mu już go wystawić. Tym samym ubezpieczony nie wykorzystał jeszcze pełnego (182-dniowego) okresu zasiłkowego. Czy w tej sytuacji powinniśmy podjąć wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego od 5 maja 2012 r.?
TAK, jednak wyłącznie wówczas, gdy ZUS zmieni wystawioną wcześniej decyzję w zakresie daty początkowej i końcowej należnego ubezpieczonemu świadczenia.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom, które mimo wykorzystania pełnego (odpowiednio 182- lub 270-dniowego) okresu zasiłkowego, nie odzyskały zdolności do pracy, jednak rokują powrót do zdrowia po przeprowadzeniu dalszego leczenia i rehabilitacji. O stanie zdrowia uzasadniającym przyznanie tego świadczenia orzeka lekarz orzecznik lub - w razie zgłoszenia sprzeciwu lub zarzutu wadliwości - komisja lekarska ZUS, wydając stosowne orzeczenie. To w oparciu o nie organ rentowy wydaje decyzję w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Zawiera ona, oprócz danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, m.in.: ilość miesięcy należnego świadczenia ze wskazaniem dokładnego okresu od... do..., na który zostało ono przyznane, oraz wysokość świadczenia (odpowiednio 90%, a następnie 75%, albo 100% podstawy wymiaru zasiłku).
Dla zachowania ciągłości w wypłacie, decyzje wydawane są z reguły przed rozpoczęciem korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego. Mając na uwadze, iż przyznawane jest ono bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku chorobowego, okres początkowy należnego świadczenia ustalany jest w oparciu o pełny należny danemu ubezpieczonemu okres zasiłkowy. Jest on obliczany na podstawie wykorzystanego już świadczenia. Może się zatem zdarzyć, że ostatecznie data początkowa wskazana w decyzji nie będzie zgodna ze stanem faktycznym, np. z powodu:
- braku kolejnego zwolnienia lekarskiego opiewającego na ostatnie dni należnego okresu zasiłkowego,
- powstania przerwy w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą.
Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku powoduje to przesunięcie daty początkowej należnego świadczenia, odpowiednio do tyłu lub do przodu, co powinno zostać potwierdzone decyzją ZUS zmieniającą wcześniej wydaną.
Skoro ubezpieczony nie może udokumentować zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA swej niezdolności do pracy na ostatnie dni okresu zasiłkowego, powinien złożyć na tę okoliczność stosowne oświadczenie. Przekazane do ZUS będzie stanowiło podstawę do zmiany decyzji w zakresie daty początkowej i końcowej przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego.
W przypadku przedstawionym w pytaniu okres należnego pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego, z okresu od 9 maja do 4 listopada 2012 r., powinien zostać zmieniony decyzją ZUS na okres od 5 maja do 31 października 2012 r. Dopiero po jej otrzymaniu zakład pracy będzie mógł naliczyć i wypłacić ubezpieczonemu należne mu świadczenie.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|