Gazeta Podatkowa nr 75 (907) z dnia 17.09.2012
IV kwartał 2012 r. bez waloryzacji podstawy do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego
Świadczenie rehabilitacyjne jest niejako kontynuacją zasiłku chorobowego. Przyznawane jest bowiem osobom, które mimo wykorzystania pełnego okresu zasiłkowego, wynoszącego odpowiednio 182 lub 270 dni, nie odzyskały zdolności do pracy. Z prawa do tego świadczenia można jednak skorzystać, o ile dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Dlatego też o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż na 12 miesięcy, orzeka lekarz orzecznik lub - w II instancji - komisja lekarska ZUS.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego stanowi odpowiedni procent podstawy wymiaru ostatnio pobieranego zasiłku chorobowego, tj.:
- 90% - za okres pierwszych trzech miesięcy,
- 75% - za pozostały okres lub
- 100% - jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.
Przy czym w dogodnych okolicznościach podstawa ta może ulec stosownemu zwiększeniu, na zasadach określonych w art. 19 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przykładowo, jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w II kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego. Przy braku takiego wzrostu, a więc gdy tzw. wskaźnik waloryzacji nie przekroczy 100%, podstawa zasiłku chorobowego dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego pozostaje na niezmienionym poziomie.
Niestety, osoby, którym świadczenie rehabilitacyjne zostanie przyznane na okres rozpoczynający się między 1 października a 31 grudnia 2012 r., nie mogą liczyć na podwyższenie podstawy wymiaru zasiłku. Zgodnie bowiem z obwieszczeniem Prezesa ZUS z dnia 21 sierpnia 2012 r. (Mon. Pol. poz. 628), wskaźnik waloryzacji obliczony jako stosunek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego do celów emerytalnych w II kwartale 2012 r. do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2011 r. nie przekroczył 100% - wyniósł 97,5%.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|