Gazeta Podatkowa nr 5 (942) z dnia 17.01.2013
Koniec świadczenia rehabilitacyjnego a bezpłatne korzystanie ze świadczeń zdrowotnych
Zachorowałem pod koniec zatrudnienia. Zasiłek chorobowy wypłacał mi więc ZUS, który następnie przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne na okres sześciu miesięcy. Pozostał mi jeszcze tylko miesiąc tego świadczenia, a ja nie odczuwam żadnej poprawy w stanie swojego zdrowia, a nawet wręcz przeciwnie - jego pogorszenie. Ponadto otrzymałem skierowanie na operację, która ma być przeprowadzona dopiero za trzy miesiące. Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Czy po wykorzystaniu pełnego okresu należnego mi świadczenia rehabilitacyjnego nadal będę mógł bezpłatnie korzystać ze świadczeń służby zdrowia?
Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego (odpowiednio 182 lub 270 dni) nadal jest niezdolny do pracy, o ile dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Stanowi o tym art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), który jednocześnie określa maksymalny okres pobierania tego świadczenia. Otóż przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (tj. 360 dni). Z reguły świadczenie to przyznawane jest na okres kilku miesięcy (np. 3 lub - jak w przypadku opisanym w pytaniu - 6 miesięcy) z możliwością jego przedłużenia maksymalnie o pozostały do wykorzystania okres.
Przy czym o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, ze wskazaniem okresu przewidzianego na odzyskanie zdolności do pracy, orzeka lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli ubezpieczony nie będzie się zgadzał z jego stanowiskiem, może wnieść sprzeciw do Komisji lekarskiej ZUS, zgodnie z zawartym w orzeczeniu pouczeniem. Ponadto Prezes ZUS może wnieść zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika. Dlatego też dopiero orzeczenie, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej ZUS, stanowi podstawę do wydania przez organ rentowy decyzji o przyznaniu ubezpieczonemu świadczenia rehabilitacyjnego, od której można wnieść odwołanie do sądu.
Ponieważ Czytelnikowi zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne jedynie na 6 miesięcy, może wystąpić do ZUS o jego dalszy okres. Zwłaszcza że ma już zaplanowany zabieg operacyjny, co wskazuje na konieczność dalszego leczenia i rehabilitacji (okoliczność ta może przemawiać na korzyść zainteresowanego). Powinien to zrobić jednak jak najszybciej, aby zachować ciągłość w wypłacie świadczenia.
Czytelnik będzie mógł korzystać ze świadczeń służby zdrowia dopóki będzie pobierał z ZUS świadczenie rehabilitacyjne. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej po ustaniu tytułu ubezpieczenia zachowuje się bowiem w okresie pobierania zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego Czytelnik może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej (np. pracującej żony lub dziecka, z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym), pod warunkiem oczywiście, że ma taką możliwość. Jeśli nie, pozostaje mu zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie umowy zawartej z NFZ i samodzielne opłacanie składki zdrowotnej albo zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna - wtedy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi go urząd pracy.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|