Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (341) z dnia 1.06.2013
Świadczenie rehabilitacyjne przyznane na wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy
Pracownik przed wykorzystaniem okresu zasiłkowego złożył w ZUS wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik ZUS orzekł, że stan jego zdrowia kwalifikuje do świadczenia rehabilitacyjnego na 6 miesięcy. Czy pracownik otrzyma to świadczenie oraz, czy powinien wykorzystać cały okres zasiłkowy?
Przepisy ustawy zasiłkowej oraz ustawy emerytalnej nie stoją na przeszkodzie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego na wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub renty na wniosek o świadczenie. O konieczności przyznania jednego z tych świadczeń decyduje lekarz orzecznik ZUS wydając stosowne orzeczenie. Od tego orzeczenia pracownikowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS.
Ważne: Pracownik, który po wyczerpaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego (270-dniowego w przypadku gruźlicy) jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a stan jego zdrowia wskazuje, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne. |
Jest ono przyznawane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy (art. 18 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej).
Zasady i tryb orzekania o niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS oraz przez komisje lekarskie ZUS określają przepisy rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz. U. nr 273, poz. 2711 ze zm.). W myśl § 7 rozporządzenia, lekarz orzecznik może orzec o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli pracownik ubiegający się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spełnia warunki wymagane do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego, określone w przepisach ustawy zasiłkowej. Natomiast pracownik, który ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne i zdaniem lekarza orzecznika ZUS nie spełnia warunków wymaganych do uzyskania tego świadczenia, otrzymuje orzeczenie o niezdolności do pracy uprawniające go do ubiegania się o rentę z tego tytułu lub orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego.
Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, od którego nie wniesiono sprzeciwu, albo orzeczenia komisji lekarskiej (rozpatrującej sprzeciw), ZUS wydaje decyzję przyznającą:
- świadczenie rehabilitacyjne na wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub
- rentę z tytułu niezdolności do pracy na wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.
Ponieważ jednak wnioski o świadczenie rehabilitacyjne i rentę z tytułu niezdolności do pracy są różne (wymagają też dołączenia innych dokumentów), w każdym z takich przypadków pracownik jest zobowiązany do uzupełnienia dokumentacji.
W celu nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pracownik nie ma obowiązku korzystania z zasiłku chorobowego do wyczerpania okresu jego płatności. Natomiast świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane od następnego dnia po wyczerpaniu pełnego okresu zasiłkowego. Dlatego pracownik, o którym mowa w pytaniu, powinien przedkładać wystawione przez lekarza zaświadczenia lekarskie na druku ZUS ZLA, uprawniające go do wypłaty zasiłku chorobowego, aż do wyczerpania 182 dni zasiłkowych (odpowiednio 270 dni). ZUS wyda decyzję przyznającą świadczenie rehabilitacyjne od 183 dnia (odpowiednio 271 dnia) niezdolności do pracy.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|