Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (829) z dnia 10.01.2014
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego po wypadku w drodze do pracy
1) Pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy i z tego tytułu wypłacaliśmy wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy w wysokości 90% podstawy wymiaru za pierwsze 3 miesiące i 75% za pozostały okres. Czy ZUS przyznał świadczenie w prawidłowej wysokości?
Tak. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego reguluje art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej.
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego przysługuje w wysokości 100% tylko wówczas, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.
W pozostałych przypadkach wysokość tego świadczenia wynosi 90% podstawy wymiaru za pierwsze trzy miesiące (90 dni) i 75% za pozostały okres przyznanego świadczenia.
Należy dodać, że podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego - w zależności od kwartału, w którym przypada pierwszy dzień tego świadczenia - może podlegać waloryzacji. Jeśli pierwszy dzień przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego przypada w kwartale kalendarzowym, dla którego wskaźnik waloryzacji przekracza 100%, to podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, przyjmowana dla celów wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego, podlega odpowiedniemu podwyższeniu. Gdyby więc świadczenie rehabilitacyjne przyznane pracownikowi rozpoczęło się w III kwartale 2013 r., to podstawa wymiaru powinna być zwaloryzowana o 106,5%. Podstawa wymiaru świadczenia rozpoczynającego się w IV kwartale 2013 r. lub w I kwartale 2014 r. nie podlega waloryzacji, bowiem wskaźnik dla tych kwartałów wynosi odpowiednio 97,9% i 97,6%.
2) Czy pracownik powinien odwołać się od decyzji ZUS, skoro uważa, że wysokość świadczenia rehabilitacyjnego jest zaniżona, a ponadto okres przyznanego świadczenia jest za krótki na odzyskanie zdolności do pracy?
Od każdej decyzji ZUS pracownikowi przysługuje prawo wniesienia odwołania, zgodnie z zawartym w niej pouczeniem o środkach odwoławczych. Odwołanie składa się w terminie miesiąca od otrzymania decyzji. Może ono dotyczyć zarówno wysokości przyznanego świadczenia, jak też okresu jego wypłaty.
Gdyby pracownik nie zgadzał się jedynie z okresem, na który przyznano świadczenie, to nie byłoby potrzeby wnoszenia odwołania od decyzji ZUS. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 2 ustawy zasiłkowej, świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane przez lekarza orzecznika ZUS na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na okres 12 miesięcy. Lekarz orzecznik ZUS przyznaje zatem świadczenie na okresy kilkumiesięczne, chyba że stan zdrowia pracownika uzasadnia przyznanie świadczenia od razu na 12 miesięcy. Pracownik, który otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy i w tym czasie nie odzyska zdolności do pracy, może wnioskować o przyznanie świadczenia na dalszy okres (maksymalnie do wyczerpania 12 miesięcy).
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|