Gazeta Podatkowa nr 47 (1088) z dnia 12.06.2014
Świadczenie rehabilitacyjne dla przedsiębiorcy
W prowadzeniu własnej działalności pozarolniczej pomaga mi, jako osoba współpracująca, mój mąż-emeryt, za którego opłacam jedynie składkę zdrowotną. Kilka miesięcy temu uległam wypadkowi przy pracy i obecnie pobieram zasiłek chorobowy.
1) Czy po wykorzystaniu 182 dni tego świadczenia będę mogła uzyskać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego?
Odpowiedź na pytanie Czytelniczki uzależnione jest od kilku czynników.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje bowiem ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Można z niego korzystać przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy (tj. 360 dni).
Przy czym o okolicznościach uzasadniających przyznanie prawa do tego świadczenia orzeka lekarz orzecznik, natomiast w II instancji - komisja lekarska ZUS.
Kwestię tę reguluje art. 19 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową, który jednocześnie przewiduje pewne ograniczenia w zakresie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Otóż nie przysługuje ono osobie uprawnionej do:
- emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
- zasiłku dla bezrobotnych,
- zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.
Ponadto, aby organ rentowy w ogóle wdrożył postępowanie w sprawie przyznania prawa do tego świadczenia, konieczne jest wystąpienie ze stosownym wnioskiem. W tym celu należy przedłożyć formularz ZUS Np-7 - Oświadczenie dla celów świadczenia rehabilitacyjnego, załączając do niego m.in.:
- zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego oraz
- kartę wypadku przy pracy - jeśli ubezpieczony zamierza ubiegać się o świadczenie w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy.
Wymagane dokumenty powinny wpłynąć do ZUS co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pełnego okresu zasiłkowego.
Jeśli zatem Czytelniczka wystąpi do ZUS ze stosownym wnioskiem i zostanie uznana jako nadal niezdolna do pracy, rokująca powrót do zdrowia po leczeniu i rehabilitacji, może liczyć na uzyskanie świadczenia rehabilitacyjnego. Przy czym będzie to możliwie, o ile nie jest uprawniona do wymienionych wcześniej świadczeń.
2) Czy dochód uzyskiwany dzięki pracy mojego męża może pozbawić mnie prawa do tego świadczenia? Jeżeli tak, to czy powinnam zlikwidować swą działalność, czy też wystarczy zawieszenie jej wykonywania?
Fakt uzyskiwania dochodu przez firmę Czytelniczki, prowadzoną podczas jej absencji chorobowej przez męża będącego osobą współpracującą, nie może pozbawić zainteresowanej prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
Podobnie jak w przypadku zasiłku chorobowego, okolicznością mającą taki skutek byłoby wykonywanie przez nią samą w okresie orzeczonej niezdolności do pracy działalności zarobkowej lub wykorzystywanie zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem.
Tak wynika z art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej, który za sprawą art. 22 tej ustawy ma odpowiednie zastosowanie do świadczenia rehabilitacyjnego.
Nie ma zatem powodu, aby na czas korzystania ze świadczenia likwidować, czy nawet choćby zawieszać działalność firmy.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|