Gazeta Podatkowa nr 1 (1772) z dnia 4.01.2021
Oświadczenie pracownika do uzyskania przez ZUS aktu urodzenia dziecka
Żona pracownika urodziła dziecko. Obecnie jest w domu i nie czuje się dobrze. Pracownik najpierw korzystał z urlopu wypoczynkowego, a teraz chce skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. W firmie zatrudnionych jest mniej niż 20 osób. Zasiłki wypłaca im więc ZUS. Rodzice nie pozyskali jednak aktu urodzenia dziecka. Pracownik twierdzi, że zrobi to za niego ZUS, bo tak było w przypadku jego kolegi. Jakie dokumenty powinnam przekazać do ZUS, aby organ ten wypłacił pracownikowi zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego?
Z pytania wynika, że Czytelniczka nie posiada uprawnień płatnika zasiłku. Aby zatem pracownik nabył prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, powinna przekazać do ZUS:
- odpowiednio odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
- oświadczenie ubezpieczonego czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu,
- zaświadczenie płatnika składek zawierające informacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).
Mowa o tym w § 2 ust. 1 pkt 1 oraz § 26 wymienionego rozporządzenia.
Z przywołanych przepisów wynika zatem, że jednym z dokumentów niezbędnych do celów przyznania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka. Mimo jednak tak radykalnej regulacji pracownik Czytelniczki ma rację. Istnieje bowiem możliwość, aby ZUS we własnym zakresie pozyskał z USC odpis aktu stanu cywilnego potrzebny do wypłaty zasiłku. Jeśli bowiem w czasie stanu epidemii do wniosku o wypłatę przez ZUS zasiłku macierzyńskiego nie zostanie dołączony odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, wówczas organ wystąpi do USC o ten odpis. Przy czym, aby ZUS mógł uzyskać potrzebny odpis aktu stanu cywilnego, musi otrzymać od osoby wnioskującej o zasiłek macierzyński dane, które umożliwią USC identyfikację osoby, której odpis dotyczy. Osoba zainteresowana otrzymaniem zasiłku macierzyńskiego powinna zatem przekazać dane dziecka, które umożliwią jego identyfikację w USC, tj. imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, ewentualnie miejsce urodzenia dziecka, co może uczynić za pomocą formularza Oświadczenie/a do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka/dzieci do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Pracownik powinien więc przekazać pracodawcy wypełnione oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka (patrz: Przykładowe wypełnienie formularza...) oraz oświadczenie czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu, a pracodawca powinien przekazać je do ZUS wraz z zaświadczeniem płatnika składek Z-3.
Formularz Oświadczenia do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|