Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (530) z dnia 10.04.2021
Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę zawartej do dnia porodu
Z pracownicą zatrudnioną na czas określony przedłużyliśmy umowę do dnia porodu. Wypłatę zasiłku za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego, będący równocześnie ostatnim dniem zatrudnienia, chcielibyśmy przekazać do ZUS. Jakie dokumenty, oprócz zaświadczenia Z-3, powinniśmy złożyć, aby otrzymywała ona za cały okres zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru, skoro nie możemy udzielić jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze?
W sytuacji gdy umowa o pracę zostaje rozwiązana w dniu porodu, to informacje dotyczące wypłaty zasiłku macierzyńskiego były pracodawca zamieszcza w zaświadczeniu Z-3, dołączając do niego odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Te dokumenty (złożone w formie papierowej lub elektronicznej) posłużą ZUS do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, w tym również za dzień porodu.
Powyższe wynika z § 2 ust. 1 pkt 1 i § 9 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), dalej rozporządzenia.
Ważne: Jeśli płatnik składek jest zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień, wypłaty tego świadczenia za cały okres może dokonać ZUS (por. pkt 365 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl). |
Po rozwiązaniu umowy o pracę była pracownica nie jest uprawniona do urlopów związanych z rodzicielstwem, ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający tym urlopom. Wniosek o wypłatę tego zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego przekazuje do ZUS pracodawca. Z kolei była pracownica może wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego. W myśl § 22 pkt 3 rozporządzenia, w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, gdy z zasiłku macierzyńskiego korzysta cały czas ten sam rodzic dziecka, wymagane jest złożenie wniosku - w formie papierowej lub elektronicznej - przez osobę uprawnioną.
Druki Z-3, ZAM i ZUR dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl |
Składa się go odpowiednio na druku ZAM "Wniosek o zasiłek macierzyński" (w razie ubiegania się o zasiłek za cały okres odpowiadający urlopom związanym z rodzicielstwem) lub ZUR "Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego". Wniosek ZUR co do zasady powinien zostać złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, tj. nie później niż w ostatni dzień pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
Przykład |
Pracownica urodziła dziecko 29 marca 2021 r. i z tym dniem rozwiązano z nią umowę o pracę zawartą do dnia porodu. Od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres 20 tygodni, tj. od 29 marca do 15 sierpnia 2021 r.
Wniosek o zasiłek macierzyński (ZUR) za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego powinna złożyć w ZUS nie później niż do 15 sierpnia 2021 r. (tj. przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku).
W powyższym przykładzie zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego oraz do 6 tygodni urlopu rodzicielskiego wynosi 100% podstawy wymiaru, a za pozostały okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego - 60% tej podstawy. Jeśli jednak, tak jak przedstawiono w pytaniu, była pracownica chciałaby otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres odpowiadający okresom urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, to wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze powinna złożyć w ciągu 21 dni od dnia porodu. Może go przedłożyć pracodawcy (np. wraz z udokumentowaniem daty porodu), który przekaże całość dokumentacji do ZUS, bądź też przesłać bezpośrednio do ZUS we wskazanym wyżej terminie.
Przykład |
Przyjmując założenia z poprzedniego przykładu, okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po okresie odpowiadającym okresowi urlopu macierzyńskiego przypada od 16 sierpnia 2021 r. do 27 marca 2022 r. W celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres odpowiadający okresom urlopów związanych z rodzicielstwem, była pracownica wniosek o symbolu ZAM powinna złożyć nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie, tj. do 19 kwietnia 2021 r.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|