Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (396) z dnia 10.09.2015
Wprowadzenie najniższej wysokości zasiłku macierzyńskiego
W Dzienniku Ustaw z dnia 21 sierpnia 2015 r., pod poz. 1217 opublikowano ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.
Nowela wprowadza do ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 z późn. zm.) nowe świadczenie, tzw. świadczenie rodzicielskie. Będzie ono wypłacane osobie uprawnionej, niepodlegającej ubezpieczeniu chorobowemu (najczęściej matce albo ojcu dziecka), po urodzeniu się dziecka, przez okres zależny od liczby urodzonych (przysposobionych) dzieci. Przykładowo w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka, świadczenie rodzicielskie będzie wypłacane przez 52 tygodnie.
Świadczenie rodzicielskie wyniesie 1.000 zł miesięcznie i jego wypłata nie będzie uzależniona od dochodu rodziny.
Konsekwencją zmian w ustawie o świadczeniach rodzicielskich są zmiany w ustawie zasiłkowej. Zgodnie z nowym ust. 3a-3c w art. 31 ustawy zasiłkowej, w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych będzie niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższy się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Podwyższenie to będzie podlegało finansowaniu z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego za część miesiąca, podwyższenie zostanie ustalone proporcjonalnie do okresu, za który będzie wypłacany zasiłek macierzyński. Ubezpieczony, uprawniony do zasiłku macierzyńskiego z więcej niż jednego tytułu, zostanie zobowiązany do poinformowania każdego płatnika zasiłku o prawie do zasiłku macierzyńskiego z innych tytułów oraz jego wysokości. W sytuacji, gdy łączna kwota wypłacanych zasiłków macierzyńskich będzie niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego, podwyższony zasiłek macierzyński wypłaci płatnik wskazany przez ubezpieczonego, a jeśli jednym z płatników zasiłku będzie ZUS, to on dokona wypłaty podwyższenia.
Przepisy ustawy znajdą zastosowanie również do osób, które w dniu jej wejścia w życie będą pobierały zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego. Podwyższony zasiłek macierzyński lub uposażenie będą przysługiwały przez okres od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od 1 stycznia 2016 r.) do końca okresu odpowiadającego okresom ww. urlopów.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., z wyjątkami, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli z dniem 5 września br.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|