Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (404) z dnia 10.01.2016
Zasiłek macierzyński dla pracownicy zatrudnionej na zastępstwo
Z pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na zastępstwo rozwiążemy umowę z końcem lutego 2016 r. Obecnie dostarczyła nam ona zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy zawierające kod literowy "B" oraz zaświadczenie stwierdzające przewidywany termin porodu na maj 2016 r. Czy po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński?
Umowa na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu, zatem dzień porodu nastąpi już po rozwiązaniu umowy o pracę. Tym samym była pracownica nie będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodzi dziecko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego - nawet w pierwszym dniu tego ubezpieczenia (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Po ustaniu ubezpieczenia chorobowego zasiłek macierzyński może być wypłacany tylko, gdy ubezpieczenie to ustało:
- z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy - była pracownica może ubiegać się o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego począwszy od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę do dnia porodu, lub
- z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.
Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia przysługuje też pracownicy, z którą umowę o pracę przedłużono do dnia porodu, na podstawie art. 177 § 3 K.p. Przedłużenie to dotyczy umów o pracę zawartych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, jeżeli uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracownicy przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy (którego wypłata będzie kontynuowana przez ZUS za okres po ustaniu zatrudnienia). Jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby będzie trwała nadal po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, może ona otrzymać świadczenie rehabilitacyjne.
Przykład |
Pracownica została zatrudniona na zastępstwo od 1 września 2015 r. do 29 lutego 2016 r. W dniu 22 grudnia 2015 r. przedłożyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej na okres ciąży. Termin porodu jest przewidywany na maj 2016 r. Zakładamy, że niezdolność do pracy z powodu choroby będzie trwała nieprzerwanie od 22 grudnia 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. (poród nastąpi 17 maja 2016 r.).
Pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe od 22 grudnia 2015 r. do 2 lutego 2016 r. (10 dni w 2015 r. i 33 dni w 2016 r.), a następnie zasiłek chorobowy od 3 lutego do 20 czerwca 2016 r., tj. do wyczerpania 182-dniowego okresu zasiłkowego (270-dniowy okres zasiłkowy przysługuje w okresie ciąży).
Świadczenia do dnia rozwiązania umowy o pracę, tj. do 29 lutego 2016 r., będą wypłacane przez pracodawcę upoważnionego do wypłaty zasiłków (ewentualnie ZUS, jeśli pracodawca nie ma takich uprawnień), natomiast od 1 marca 2016 r. do zakończenia okresu zasiłkowego - przez ZUS. Dalsza niezdolność do pracy z powodu choroby trwająca po 20 czerwca 2016 r. uprawniać będzie byłą pracownicę do ubiegania się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|