Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (417) z dnia 1.08.2016
Prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres po poronieniu ciąży
Pracownica po poronieniu ciąży korzystała z urlopu wypoczynkowego i w tym czasie ubiegała się o wydanie aktu urodzenia dziecka. Po dwóch tygodniach przedłożyła pracodawcy ten dokument. Czy należało anulować urlop wypoczynkowy i w to miejsce udzielić urlopu macierzyńskiego oraz wypłacać zasiłek macierzyński?
Tak. W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka (art. 1801 § 1 K.p.). Urlop ten jest obligatoryjny i rozpoczyna się nie później niż w dniu porodu. Urlop wypoczynkowy w tej sytuacji nie dochodzi do skutku, zatem w myśl art. 165 K.p. pracodawca jest obowiązany przesunąć go na termin późniejszy.
Pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, przysługuje zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, a następnie urlopu rodzicielskiego. W razie urodzenia martwego dziecka zasiłek ten przysługuje w wymiarze 8 tygodni (56 dni) po porodzie. Jego wysokość wynosi 100% kwoty stanowiącej podstawę wymiaru zasiłku.
Ważne: Dowodem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres udzielonego urlopu macierzyńskiego jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika zasiłku. |
Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. poz. 1741 z późn. zm.), odpis skrócony aktu urodzenia zawiera: nazwisko, imię (imiona) oraz płeć dziecka, kraj, datę i miejsce urodzenia, nazwiska rodowe i imiona rodziców.
W razie urodzenia martwego dziecka, w odpisie skróconym aktu urodzenia poza ww. danymi zamieszczana jest adnotacja, że dziecko urodziło się martwe. Zatem w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego pracodawca powinien otrzymać taki właśnie dokument.
Zwracamy uwagę! Pracownica po poronieniu ciąży nie musiała wnioskować o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego. W czasie oczekiwania na wydanie odpisu aktu urodzenia dziecka mogła ubiegać się o wypłatę zasiłku chorobowego. Jeśli w takiej sytuacji lekarz wystawi zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, to wysokość zasiłku od następnego dnia po poronieniu wynosi 80% lub za okres pobytu w szpitalu - 70% kwoty stanowiącej podstawę jego wymiaru. Krótszy jest również okres płatności zasiłku. W okresie ciąży jego wymiar wynosił 270 dni, natomiast po poronieniu okres zasiłkowy nie może przekroczyć 182 dni (do których wlicza się część wykorzystaną przed poronieniem). Otrzymanie aktu urodzenia dziecka spowodowałoby przekwalifikowanie zasiłku chorobowego (za okres nie dłuższy niż 8 tygodni po porodzie) na zasiłek macierzyński, a co za tym idzie jego wyrównanie do 100% podstawy wymiaru.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|