Gazeta Podatkowa nr 39 (1393) z dnia 15.05.2017
Dokumenty w sprawie zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorcy
Od wielu lat prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Jestem w ciąży, a poród mam zaplanowany pod koniec maja 2017 r. Wtedy też chciałabym rozpocząć urlop macierzyński. Jakie dokumenty powinnam złożyć do ZUS, aby otrzymać zasiłek macierzyński?
W przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku macierzyńskiego jest m.in. urodzenie dziecka w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Dla wskazanej osoby ma ono charakter dobrowolny. O uprawnieniach Czytelniczki do zasiłku macierzyńskiego przesądzi więc fakt podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Świadczenie przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Przy czym osoba prowadząca pozarolniczą działalność nie może ubiegać się o wymienione urlopy związane z macierzyństwem, tylko o zasiłek macierzyński. Urlopy takie zostały przewidziane dla pracowników.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz jego wysokość dla osób prowadzących pozarolniczą działalność ustala i świadczenie to wypłaca ZUS - właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek.
Dokumenty niezbędne do przyznania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (z tytułu urodzenia dziecka na terenie Polski) wymienione zostały w § 2 ust. 1 pkt 3, § 9 oraz § 22 rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).
Skoro Czytelniczka chce skorzystać z zasiłku macierzyńskiego począwszy od dnia porodu, a więc za okres urlopu macierzyńskiego, to powinna złożyć w ZUS:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo przez ZUS,
- zaświadczenie płatnika składek zawierające informacje określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, przygotowane przykładowo na formularzu ZUS Z-3b.
Płatnik składek jest zobowiązany poinformować ZUS o okolicznościach mających wpływ na prawo i wysokość zasiłku, które uległy zmianie w stosunku do podanych w zaświadczeniu płatnika składek.
Kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Jeśli Czytelniczka zamierza skorzystać z zasiłku macierzyńskiego również za pełny okres urlopu rodzicielskiego, to powinna dodatkowo przedłożyć:
- wniosek o taki zasiłek, który należy złożyć płatnikowi zasiłku przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego świadczenia,
- oświadczenie o braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka w okresie wskazanym we wniosku z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|