Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (458) z dnia 10.04.2018
Ustalanie wysokości zasiłku macierzyńskiego po przerwie w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego
Pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzystała 16 tygodni urlopu rodzicielskiego, a następnie wróciła do pracy. Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za część urlopu rodzicielskiego złożyła w ciągu 21 dni po porodzie. Po kilku tygodniach zdecydowała się na wykorzystanie pozostałych 16 tygodni urlopu rodzicielskiego (ojciec dziecka nie korzystał z tego uprawnienia). W jaki sposób obliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego?
Jeśli przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego wyniosła co najmniej trzy miesiące kalendarzowe, to podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić od nowa, a jeżeli była krótsza, należy przyjąć podstawę wymiaru obliczoną dla poprzednio wypłacanego zasiłku.
Zgodnie z art. 1821c K.p., urlop rodzicielski jest udzielany:
- jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia,
- bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.
W wymiarze do 16 tygodni urlop rodzicielski może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu, przy czym liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.
Żadna z części tego urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem pierwszej, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni oraz w sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie skutkuje wypłatą zasiłku macierzyńskiego przez cały okres jego trwania w wysokości 80% podstawy wymiaru.
Pracownica, o której mowa w pytaniu, złożyła wprawdzie wniosek o urlop rodzicielski w ciągu 21 dni po porodzie, ale tylko za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego co oznacza, że skorzystała z trybu określonego w art. 1821d K.p., który określa jedynie najpóźniejszy termin złożenia wniosku. W związku z tym za pierwsze 6 tygodni tego urlopu przysługiwał jej zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, natomiast za pozostały okres w wysokości 60% tej podstawy.
Ponowne skorzystanie z tego uprawnienia po przerwie w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego (lub innego rodzaju świadczenia) nie spowoduje zmiany jego wysokości. W takim przypadku zasiłek macierzyński nadal należy wypłacać w wysokości 60% podstawy wymiaru. Gdyby jednak przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego trwała co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, to zostałaby ustalona nowa podstawa wymiaru tego świadczenia (art. 43 ustawy zasiłkowej). Stanowiłoby ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownica ponownie przeszła na urlop rodzicielski, po wyłączeniu z niego miesięcy, w których (z powodu pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego) przepracowała mniej niż połowę obowiązującego czasu pracy (art. 38 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej).
Przykład |
Pracownica po 6-miesięcznym okresie niezdolności do pracy 23 marca 2017 r. urodziła dziecko i korzystała z urlopu macierzyńskiego, a następnie urlopu rodzicielskiego przez 16 tygodni, pobierając zasiłek macierzyński (wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego złożyła przed końcem marca 2017 r.). Podstawę wymiaru zasiłku stanowiła kwota 3.020,15 zł. Z dniem 30 listopada 2017 r. wróciła do pracy.
W okresie od 26 lutego do 17 czerwca 2018 r. pracownica korzysta z pozostałej części urlopu rodzicielskiego. Przerwa w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego trwała dwa miesiące kalendarzowe (grudzień 2017 r. i styczeń 2018 r.), zatem podstawę jego wymiaru nadal stanowi kwota 3.020,15 zł.
Gdyby z pozostałej części urlopu rodzicielskiego pracownica korzystała od 1 marca do 20 czerwca 2018 r., czyli po przerwie trwającej 3 miesiące kalendarzowe, to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowiłoby przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od marca 2017 r. do lutego 2018 r., po wyłączeniu miesięcy od marca do listopada 2017 r., w których korzystała z zasiłku chorobowego i macierzyńskiego (w listopadzie 2017 r. przepracowała 1 dzień). Do obliczenia zasiłku macierzyńskiego zostałoby przyjęte przeciętne wynagrodzenie za 3 pozostałe miesiące, tj. od grudnia 2017 r. do lutego 2018 r.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|