Gazeta Podatkowa nr 41 (1498) z dnia 21.05.2018
Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego a prawo do wyrównania zasiłku macierzyńskiego
Pracownica od razu po porodzie wystąpiła o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, który ma się zakończyć 3 lipca 2018 r. Należny jej zasiłek macierzyński jest zatem wypłacany w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Za tydzień pracownica chce jednak zrezygnować z pozostałej części urlopu rodzicielskiego. Czy w takiej sytuacji będzie jej przysługiwało jednorazowe wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy zasiłku? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1162334)
NIE. Ustawodawca przewidział wprawdzie wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru, jednak wyłącznie w określonych sytuacjach. Nie dotyczą one pracownicy, o której mowa w pytaniu.
Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi odpowiednio:
- 100% podstawy wymiaru zasiłku - m.in. za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres:
- urlopu macierzyńskiego oraz
- urlopu rodzicielskiego za okres do 6 lub 8 tygodni - w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie oraz
- 60% podstawy wymiaru zasiłku - za pozostały okres urlopu rodzicielskiego,
albo
- 80% podstawy wymiaru zasiłku - za cały okres odpowiadający okresowi wszystkich wymienionych wyżej urlopów - jeśli przykładowo pracownica wystąpi z pisemnym wnioskiem o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie.
Reguluje to art. 31 ust. 1-3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), zwanej dalej ustawą zasiłkową.
Kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Tak więc, to pracownica, poprzez złożenie w odpowiednim czasie stosownego wniosku, decyduje o tym, w jakiej wysokości przysługuje jej zasiłek macierzyński. Wystąpienie od razu o pełny wymiar wszystkich urlopów z tytułu macierzyństwa, przy zachowaniu terminu na złożenie stosownego wniosku, przesądzi o wypłacie zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Nie zobowiązuje jej to jednak do wykorzystania pełnego wymiaru tego świadczenia. Może ona zrezygnować m.in. z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części lub dzielić się tym urlopem/zasiłkiem z drugim ubezpieczonym rodzicem dziecka.
Co prawda, w przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę pobierającą zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy jego wymiaru, za sprawą art. 31 ust. 4 ustawy zasiłkowej przysługuje jednorazowe wyrównanie tego świadczenia do 100% podstawy jego wymiaru, jednak wyłącznie wówczas, gdy rezygnuje ona z urlopu rodzicielskiego w:
- pełnym wymiarze albo
- w wymiarze 26 tygodni,
i to pod warunkiem niepobrania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni np. przez ubezpieczonego ojca dziecka.
Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego, krótszej od 26 tygodni, nie daje zatem uprawnień do jednorazowego wyrównania zasiłku macierzyńskiego.
Jak wskazano w pytaniu, pracownica zamierza zrezygnować z końcowej części urlopu rodzicielskiego, a więc zdecydowanie krótszej od wymaganych 26 tygodni tego urlopu. Nie będzie jej zatem przysługiwało wyrównanie pobranego już zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|