Gazeta Podatkowa nr 24 (648) z dnia 25.03.2010
Świadczenia dla ciężarnej zatrudnionej na etacie i zleceniu
Pracuję w dwóch firmach: w jednej jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę, w drugiej mam zawartą umowę zlecenia.
1) Aktualnie jestem w ciąży i ze względu na stan zdrowia wkrótce skorzystam ze zwolnienia lekarskiego. Ponieważ mam możliwość wykonywania zlecenia w domu, zwolnienie chciałabym dostarczyć jedynie pracodawcy zatrudniającemu mnie w ramach stosunku pracy. Czy jest to możliwe?
Nie. Osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim nie może bez konsekwencji wykonywać zatrudnienia. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy działalność zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci bowiem prawo do zasiłku chorobowego. Co ważne, zasiłek nie przysługuje za cały okres trwania tego zwolnienia. Stanowi o tym art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Okoliczności, o których mowa wyżej, ustala się w trybie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Kontrolę tę mogą wykonywać zarówno płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, jak i ZUS.
Jeśli więc Czytelniczka po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego z powodu choroby przedłoży je jedynie pracodawcy zatrudniającemu ją w ramach stosunku pracy, a jednocześnie będzie nadal zarobkować u zleceniodawcy, straci prawo do zasiłku chorobowego przysługującego z tytułu umowy o pracę. Przy czym nie będzie miał tutaj znaczenia fakt, że czynności związane z umową zlecenia zainteresowana będzie wykonywać w domu.
2) Czy przebywając na zasiłku macierzyńskim mogę pracować na umowę zlecenia, czy powinnam z niej zrezygnować?
Do zasiłku macierzyńskiego mają zastosowanie niektóre reguły dotyczące zasiłku chorobowego, wymienione w art. 31 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Wśród nich znalazł się również przepis wymieniający przypadki, w których zasiłek macierzyński nie przysługuje. Jednakże o pracy zarobkowej, jako okoliczności pozbawiającej prawa do tego rodzaju świadczenia, nie ma tutaj mowy. W trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, odmiennie niż w przypadku zasiłku chorobowego, można zatem dorabiać, przykładowo w ramach umowy zlecenia, bez utraty prawa do tego świadczenia. Również aktualnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) nie zakazują osobie przebywającej na urlopie macierzyńskim podjęcia lub kontynuowania pracy na podstawie umowy cywilnej. Jedyne ograniczenie w zakresie zarobkowania dotyczy dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 1821 Kodeksu pracy). Ta regulacja prawna, odnosząca się do łączenia korzystania z urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, obowiązuje od 1 stycznia br.
Czytelniczka korzystając z urlopu macierzyńskiego nie będzie zatem musiała rezygnować z umowy zlecenia.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|