Gazeta Podatkowa nr 87 (919) z dnia 29.10.2012
Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy
Moja żona prowadzi własną działalność pozarolniczą i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Obecnie urodziła dziecko i przebywa z nim w szpitalu. Jakie dokumenty powinienem dostarczyć do ZUS w celu ustalenia jej prawa do zasiłku macierzyńskiego? Dodam, że żona nie korzystała wcześniej z zasiłku chorobowego.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz jego wysokość dla osób prowadzących działalność pozarolniczą ustala i świadczenie to wypłaca ZUS, w oparciu o dostarczone przez ubezpieczonego stosowne dokumenty. Zostały one wymienione w § 2 i 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 444).
Zaliczają się do nich:
- zaświadczenie płatnika składek, sporządzone na druku ZUS Z-3b lub na starym, obowiązującym jeszcze do wyczerpania zapasów, druku ZUS Z-3a oraz
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia, potwierdzona jednak przez płatnika zasiłku (w tym przypadku ZUS) za zgodność z oryginałem.
Warto dodać, iż zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy, m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Kwestię tę reguluje art. 29 ustawy zasiłkowej. Dotyczy to nie tylko pracowników. O zasiłek macierzyński za okres urlopu bezpłatnego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego mogą również ubiegać się osoby niebędące pracownikami, w tym m.in. prowadzące działalność pozarolniczą.
Gdyby zatem żona Czytelnika, podlegająca dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, chciała skorzystać z zasiłku macierzyńskiego:
- jeszcze przed porodem, na co pozwala art. 180 § 3 Kodeksu pracy - dodatkowo należałoby przedłożyć zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku określające przewidywaną datę porodu oraz/lub
- za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (obecnie w wymiarze do 4 tygodni) - wymagane jest złożenie, nie później niż na dzień przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku, stosownego wniosku w tej sprawie.
Wymienione dokumenty należy dostarczyć do ZUS właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek lub w dowolnej jednostce organizacyjnej tej instytucji, która przekaże je do właściwego terytorialnie organu rentowego.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|