Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (331) z dnia 1.01.2013
Zasiłek macierzyński u dwóch pracodawców
Pracownica zatrudniona w naszej firmie na 1/2 etatu pracuje u innego pracodawcy na cały etat. W grudniu 2012 r. urodziła dziecko i od dnia porodu udzieliliśmy jej urlopu macierzyńskiego oraz wypłacamy zasiłek macierzyński. Czy słusznie, skoro otrzymuje taki sam zasiłek z tytułu zatrudnienia na cały etat? A jak przedstawiałaby się sytuacja gdyby pracownica z tytułu umowy o pracę na cały etat korzystała z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko?
Jeżeli pracownica jest zatrudniona na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę, to każda z tych umów stanowi podstawę do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego (także dodatkowego urlopu macierzyńskiego). Jak bowiem stanowi art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński wypłaca się ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego bez względu na liczbę tytułów do tego ubezpieczenia oraz wymiar czasu pracy.
Powyższe rozstrzygnięcie ma zastosowanie także wówczas, gdy pracownica korzysta z urlopu wychowawczego udzielonego przez jednego z pracodawców. Z tym jednak, że u pracodawcy, u którego świadczy pracę, otrzymuje urlop macierzyński, w czasie którego pracodawca wypłaca jej zasiłek macierzyński. Natomiast pracodawca, który udzielił urlopu wychowawczego wypłaca zasiłek macierzyński bez udzielania urlopu macierzyńskiego (urlop wychowawczy nie ulega przerwaniu).
Ważne: Urodzenie jednego dziecka w czasie udzielonego urlopu wychowawczego uprawnia do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu, przez okres 18 tygodni (tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie). |
Po upływie tych 18 tygodni pracownica może otrzymywać zasiłek macierzyński jeszcze przez 4 tygodnie, odpowiadające okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Z tym jednak, że w sytuacji, gdy pełen wymiar 20 tygodni, odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, zakończy się po terminie, do którego udzielono urlopu wychowawczego, to pracownicy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński od następnego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego, do wyczerpania pełnego wymiaru 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po zakończeniu tego okresu będzie mogła skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 4 tygodni.
Przykład |
Pracownica w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, udzielonego jej do końca 2013 r., podjęła pracę na 1/2 etatu u innego pracodawcy. W dniu 19 grudnia 2012 r. urodziła dziecko (do dnia porodu przebywała na zwolnieniu lekarskim). Począwszy od dnia porodu jest uprawniona do:
- zasiłku macierzyńskiego od 19 grudnia 2012 r. do 23 kwietnia 2013 r. (126 dni) u pracodawcy, który udzielił jej urlopu wychowawczego; może też ubiegać się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
- urlopu i zasiłku macierzyńskiego od 19 grudnia 2012 r. do 7 maja 2013 r. (140 dni) z tytułu zatrudnienia na 1/2 etatu; może też ubiegać się o dodatkowy urlop macierzyński, w czasie którego otrzyma zasiłek macierzyński.
Przykład |
Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że urlop wychowawczy został udzielony do 31 marca 2013 r. Z tytułu urodzenia dziecka w dniu 19 grudnia 2012 r. pracownica jest uprawniona do:
- zasiłku macierzyńskiego od 19 grudnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. (103 dni) u pracodawcy, który udzielił jej urlopu wychowawczego, a następnie urlopu i zasiłku macierzyńskiego od 1 kwietnia do 7 maja 2013 r. (pozostałe 37 dni z wymiaru 140 dni urlopu); po tym okresie może otrzymać dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński,
- urlopu i zasiłku macierzyńskiego od 19 grudnia 2012 r. do 7 maja 2013 r. (140 dni) z tytułu zatrudnienia na 1/2 etatu, a następnie dodatkowego urlopu i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze do 4 tygodni.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|