Gazeta Podatkowa nr 14 (951) z dnia 18.02.2013
Prawo do zasiłku za okres urlopu ojcowskiego po ustaniu zatrudnienia
Jestem zatrudniony na umowę o pracę do 28 lutego 2013 r. i aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, obejmującym okres do 27 lutego 2013 r. Czy jeżeli wystąpię o dwa tygodnie urlopu ojcowskiego począwszy od 28 lutego br., to będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński także po ustaniu zatrudnienia?
TAK. Co prawda Czytelnik z urlopu ojcowskiego będzie korzystał jedynie do końca trwania stosunku pracy, jednak zasiłek macierzyński będzie mu przysługiwał za cały okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) jako okres urlopu ojcowskiego, a więc także po ustaniu tytułu ubezpieczenia (zatrudnienia). Kwestię tę reguluje art. 29 ust. 5a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Warto jednak zaznaczyć, iż o ile urlop ojcowski, w świetle art. 1823 Kodeksu pracy, przysługuje w wymiarze 2 tygodni, to jednak nie dłużej niż:
- do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia lub - w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - 10. roku życia.
W celu uzyskania prawa do urlopu, a tym samym i zasiłku macierzyńskiego, Czytelnik powinien wystąpić do swojego pracodawcy ze stosownym wnioskiem, złożonym w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Do wniosku należy załączyć dokumenty określone w § 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 444). Chodzi tu o:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub kopię tych dokumentów potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem oraz
- oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.
Co ważne, pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek zainteresowanego oraz, w zależności od tego, czy jest uprawniony do wypłaty zasiłków:
- podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego udzielonego w okresie zatrudnienia Czytelnika (tj. za dzień 28 lutego 2013 r.), a następnie przekazać płatność pozostałej części zasiłku macierzyńskiego do ZUS, lub
- od razu przekazać do organu rentowego komplet dokumentów, w celu podjęcia wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały wnioskowany przez zainteresowanego okres, a więc zarówno w trakcie, jak i po ustaniu zatrudnienia.
Oprócz dokumentów złożonych przez Czytelnika płatnik składek powinien przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek, sporządzone na druku ZUS Z-3 (§ 2 wymienionego wcześniej rozporządzenia).
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|