Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (335) z dnia 1.03.2013
Ustalenie zasiłku macierzyńskiego przysługującego bezpośrednio po zasiłku chorobowym
W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy, która po urlopie macierzyńskim poprzedzonym zwolnieniem lekarskim wykorzystała cały bieżący urlop wypoczynkowy, a następnie ponownie przebywała na zwolnieniu lekarskim aż do drugiego porodu? Nadmieniamy, że pracownica obok wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premie miesięczne, które są wypłacane w całości za okresy choroby i opieki.
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu drugiego dziecka stanowi wynagrodzenie przyjęte do obliczenia zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia pierwszego dziecka.
W sytuacji gdy pracownica pobiera świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tu po wynagrodzeniu chorobowym, zasiłek chorobowy i macierzyński) nieprzerwanie lub z przerwą nieprzekraczającą 3 miesięcy kalendarzowych, to podstawa wymiaru kolejno pobieranych świadczeń nie ulega zmianie (art. 43 ustawy zasiłkowej).
Ważne: Podstawę wymiaru zasiłku ustala się na nowo wówczas, gdy prawo do niego powstanie po upływie co najmniej 3 miesięcy kalendarzowych od zakończenia poprzedniego okresu pobierania zasiłku. |
Jeżeli pracownica otrzymuje premię, która nie jest uwzględniana w podstawie wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego, ale podlega wliczeniu do zasiłku macierzyńskiego, to podstawa wymiaru zasiłku ulega przeliczeniu - poprzez włączenie premii do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
W przypadku opisanym w pytaniu, pracownica po wykorzystaniu okresu płatności zasiłku macierzyńskiego skorzystała z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Bezpośrednio po tym urlopie stała się niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej na okres kolejnej ciąży, a następnie nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego na drugie dziecko. Ponieważ pomiędzy poszczególnymi okresami pobierania przez pracownicę świadczeń chorobowych wystąpiła przerwa nieprzekraczająca 3 miesięcy kalendarzowych, podstawa wymiaru wypłacanych jej świadczeń nie ulega ponownemu ustaleniu. Należy jedynie przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego włączając do niej kwoty premii w wysokości wypłaconej za miesiące, za które wynagrodzenie zostało uwzględnione w tej podstawie.
Przykład |
Pracownica oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premie miesięczne, do których zachowuje prawo w okresach pobierania wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Premia jest pomniejszana za czas urlopu macierzyńskiego. W dniu 12 lutego 2013 r. pracownica urodziła dziecko i nabyła prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Wcześniej pracownica:
- była niezdolna do pracy z powodu choroby nieprzerwanie od 26 kwietnia do 8 grudnia 2011 r. (227 dni),
- przebywała na urlopie macierzyńskim (podstawowym i dodatkowym) od 9 grudnia 2011 r. do 24 maja 2012 r.,
- korzystała z urlopu wypoczynkowego od 25 maja do 2 lipca 2012 r.,
- była niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej na okres drugiej ciąży od 3 lipca 2012 r. do 11 lutego 2013 r. (224 dni).
Podstawę wymiaru pobieranych przez pracownicę świadczeń chorobowych stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie była uwzględniana premia. Kwoty premii uzyskanych za okres od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Zwracamy uwagę! Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (odpowiednio w pierwszym roku zatrudnienia - 80% minimalnego wynagrodzenia) po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (art. 45 ustawy zasiłkowej).
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|