Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (364) z dnia 10.05.2014
Zasady wypłaty zasiłków
1) Kto powinien wypłacać zasiłek macierzyński żonie pracownika, która nie jest zatrudniona, ale pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Żona pracownika nie jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego bowiem nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek ten przysługuje osobie, która urodziła dziecko m.in. w okresie ubezpieczenia chorobowego (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).
Wspomnijmy, że wobec tego, iż matka dziecka nie jest uprawniona do urlopów związanych z rodzicielstwem, również ojciec dziecka nie ma takich uprawnień. Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma jedynie prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia (art. 1823 K.p.). W okresie tego urlopu przysługuje mu prawo do zasiłku macierzyńskiego (art. 29 ust. 5a ustawy zasiłkowej).
2) Pracownica dostarcza zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 3 lat. Każde z zaświadczeń obejmuje okres od poniedziałku do piątku pomimo tego, że dziecko choruje także w dniach wolnych od pracy (sobota i niedziela). Czy powinniśmy wypłacać zasiłek opiekuńczy również za soboty i niedziele?
Nie. Zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem przysługuje za każdy dzień określony w zaświadczeniu lekarskim wystawionym na druku ZUS ZLA. Skoro zaświadczenie to nie zostało wystawione na sobotę i niedzielę, nie można za te dni dokonać wypłaty zasiłku.
Powyższe wynika z art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z powołanym przepisem przy ustalaniu prawa do zasiłku opiekuńczego stosuje się m.in. przepis art. 11 ust. 4 ustawy zasiłkowej.
3) Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym urodziła drugie dziecko i w ciągu 14 dni złożyła wniosek o udzielenie wszystkich urlopów związanych z rodzicielstwem oraz wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Wiemy, że nie możemy udzielić jej żadnego z ww. urlopów. Czy pomimo tego należy od dnia porodu wypłacać zasiłek macierzyński?
Tak. Pracownicy, która urodziła dziecko w okresie urlopu wychowawczego, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego (pomimo tego, że nie jest ona uprawniona do urlopu macierzyńskiego) - art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Zasiłek ten będzie przysługiwał od dnia porodu do dnia zakończenia okresu odpowiadającego urlopom związanym z rodzicielstwem.
Gdyby okres odpowiadający okresom urlopów związanych z rodzicielstwem, tj. 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego upłynął po zakończeniu urlopu wychowawczego, to wówczas - od następnego dnia po urlopie wychowawczym - należałoby udzielić pracownicy odpowiedniego urlopu.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|