Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (368) z dnia 10.07.2014
Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownica po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego otrzymała decyzję ZUS przyznającą jej prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na 6 miesięcy. Czy powinna zwrócić się do ZUS o uchylenie tej decyzji, jeśli kilka tygodni po przyznaniu świadczenia urodziła dziecko?
Decyzja ZUS została wydana na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, zatem nie może zostać uchylona bez weryfikacji tego orzeczenia. Jednakże mimo prawomocnej decyzji o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, od dnia urodzenia dziecka należy podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy zasiłkowej, osobie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (tu w czasie korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego), przysługuje zasiłek macierzyński. Jest on wypłacany przez okres ustalony w przepisach Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (także na warunkach tych urlopów).
Zatem pracownicy, o której mowa w pytaniu, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego (20 tyg.), a następnie - jeżeli wystąpi z odpowiednim wnioskiem - do zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tyg.) i urlopu rodzicielskiego (26 tyg.).
Ważne: W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownicy nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, pomimo że okres tego świadczenia (przyznanego decyzją ZUS) nie zostaje przerwany. |
Przypominamy, że w myśl art. 180 § 5 K.p. pracownica może, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, zrezygnować z tego urlopu, o ile z pozostałej części skorzysta ojciec dziecka. Nie musi też wnioskować o dodatkowy urlop macierzyński oraz rodzicielski (są to urlopy fakultatywne). Zakładając, że pracownica wystąpi z wnioskiem o udzielenie jej wszystkich urlopów związanych z rodzicielstwem, to okres, na który przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne zostanie wyczerpany w czasie tych urlopów. Przykładowo po urodzeniu dziecka w dniu 4 kwietnia 2014 r., w okresie świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego od 3 marca do 29 sierpnia 2014 r., pracownica może skorzystać z urlopów związanych z rodzicielstwem do 2 kwietnia 2015 r. (łącznie 52 tygodnie). W konsekwencji świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane tylko przez krótki okres przed porodem.
Gdyby jednak - z uwagi na stan zdrowia - po wykorzystaniu 14 tygodni zdecydowała się przerwać urlop macierzyński, to od następnego dnia należy podjąć wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego do wyczerpania okresu wskazanego w decyzji ZUS. Świadczenie to będzie wypłacane w wysokości 75% podstawy wymiaru.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|