Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Zasiłek macierzyński po przedłużeniu umowy o pracę do dnia porodu
1) W dniu porodu rozwiązaliśmy z pracownicą umowę o pracę zawartą na czas określony. Czy będzie ona uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopów związanych z opieką nad małym dzieckiem?
Tak. Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego - także, gdy dzień porodu jest równocześnie dniem rozwiązania umowy o pracę (poród następuje w ostatnim dniu ubezpieczenia chorobowego). Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego odpowiada okresowi urlopu macierzyńskiego, do którego osoba ta byłaby uprawniona, gdyby pozostawała w zatrudnieniu (czyli do 20 tygodni z tytułu urodzenia jednego dziecka). Ponadto może ona wnioskować o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tygodni) i urlopu rodzicielskiego (26 tygodni).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca może wypłacić zasiłek macierzyński za jeden dzień (dzień porodu będący pierwszym i jedynym dniem urlopu macierzyńskiego) i przekazać do ZUS dalszą jego wypłatę, bądź też przekazać do ZUS wypłatę zasiłku macierzyńskiego już od dnia porodu (ust. 290 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).
W celu wypłaty zasiłku przez ZUS należy złożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub jego kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem), dołączając do niego zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 wskazując w nim wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Jeżeli była pracownica będzie wnioskowała o zasiłek macierzyński za czas odpowiadający okresowi:
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego, to przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku powinna złożyć w ZUS wniosek o jego wypłatę,
- urlopu rodzicielskiego, to przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku powinna złożyć wniosek o jego wypłatę, dołączając do niego oświadczenie o braku zamiaru korzystania z zasiłku macierzyńskiego - w okresie wskazanym we wniosku - przez ojca dziecka (odpowiednio o okresie, w którym ojciec dziecka zamierza korzystać z tego zasiłku).
Przykład |
Kobieta, z którą umowę o pracę zawartą na czas określony przedłużono do dnia porodu, w dniu 17 sierpnia 2014 r. urodziła dziecko (z tym też dniem umowa o pracę została rozwiązana). Osoba ta otrzymuje z ZUS zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, tj. od 17 sierpnia 2014 r. do 3 stycznia 2015 r. Ponieważ zamierza skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego (od 4 stycznia do 14 lutego 2015 r.), wniosek o jego wypłatę powinna złożyć nie później niż 3 stycznia 2015 r.
Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego (od 15 lutego do 15 sierpnia 2015 r.) może złożyć wraz z wnioskiem o wypłatę zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ale nie później niż 14 lutego 2015 r.
Kalkulator urlopów macierzyńskich i rodzicielskich dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Składanie kolejnych wniosków o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okresy odpowiadające okresom poszczególnych urlopów uprawni byłą pracownicę do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% za okres urlopu rodzicielskiego.
2) Czy była pracownica może złożyć wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu i urlopowi rodzicielskiemu w ciągu 14 dni po porodzie?
Tak. W takiej sytuacji ZUS podejmie wypłatę zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy jego wymiaru za okres odpowiadający okresowi wszystkich urlopów, tj. macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego.
3) Pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z końcem września br. (zamierza podjąć pracę w innej firmie). Czy po rozwiązaniu umowy o pracę utraci prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Nie. Pracownica nie utraci prawa do zasiłku macierzyńskiego pomimo rozwiązania umowy o pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego. Z dniem rozwiązania umowy o pracę zakończy się jedynie udzielony jej urlop macierzyński.
Zasiłek macierzyński przysługuje osobie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Jest on wypłacany przez okres odpowiadający okresowi podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej).
Ustanie tytułu ubezpieczenia chorobowego (tj. rozwiązanie umowy o pracę) już po urodzeniu dziecka nie powoduje utraty prawa do zasiłku. Jedyną zmianą będzie płatnik zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca po dokonaniu wypłaty zasiłku do dnia rozwiązania umowy o pracę będzie zobowiązany do przekazania do ZUS skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczenia na druku ZUS Z-3.
Zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez ZUS do zakończenia okresu jego płatności. Przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego nie stosuje się przepisu art. 17 ustawy zasiłkowej stanowiącego o utracie prawa do zasiłku chorobowego w razie podjęcia pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy (art. 31 ust. 5 ustawy zasiłkowej), ponieważ okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego nie jest równorzędny z orzeczoną niezdolnością do pracy. Dlatego też ewentualne podjęcie nowego zatrudnienia w czasie pobierania tego zasiłku nie spowoduje utraty prawa do jego wypłaty.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|