Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (374) z dnia 10.10.2014
Zasiłek macierzyński gdy w trakcie jego pobierania osoba prowadząca działalność urodzi drugie dziecko
W jakiej wysokości będzie przysługiwał zasiłek macierzyński osobie prowadzącej działalność gospodarczą, która urodziła drugie dziecko w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego na pierwsze dziecko?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, pomimo że nie jest uprawniona do urlopów związanych z rodzicielstwem, może pobierać zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający okresowi tych urlopów.
W myśl art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie przysługuje jej przez 20 tygodni (okres jego płatności może rozpocząć się wcześniej, tj. nie więcej niż 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu i nie później niż w dniu porodu). Bezpośrednio po nim osoba prowadząca działalność może pobierać zasiłek macierzyński za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu w wymiarze do 6 tygodni, a następnie okresowi urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni.
Ważne: Warunkiem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okresy odpowiadające dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu i urlopowi rodzicielskiemu jest złożenie wniosku (wniosków) o zasiłek przed rozpoczęciem korzystania z wypłaty tego zasiłku za okresy odpowiadające okresom tych urlopów. |
Wniosek złożony później nie stanowi podstawy do przedłużenia wypłaty zasiłku macierzyńskiego, chyba że wcześniejsze niezłożenie wniosku wynikało z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy. Jeżeli ostatni dzień przewidziany na złożenie wniosku przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wniosek należy złożyć najpóźniej w pierwszym dniu roboczym po upływie tego dnia (por. ust. 103 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).
Jeżeli ubezpieczona nie złoży wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okresy odpowiadające dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu w ciągu 14 dni po porodzie a dopiero przed datą rozpoczęcia jego wypłaty, to wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru za okres odpowiadający okresowi podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60% podstawy wymiaru za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego. Złożenie ww. wniosków w ciągu 14 dni po porodzie uprawnia do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres w wysokości 80% podstawy wymiaru. Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego może być złożony na druku ZAS-54 (dostępnym na naszej stronie internetowej www.gofin.pl).
Urodzenie kolejnego dziecka w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego powoduje przerwanie wypłaty zasiłku na pierwsze dziecko. Od dnia porodu ubezpieczona jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia drugiego dziecka.
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego pobieranego z tytułu urodzenia drugiego dziecka stanowić będzie ta sama kwota, którą przyjęto do obliczenia zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia pierwszego dziecka (art. 43 w związku z art. 52 ustawy zasiłkowej). Wysokość zasiłku macierzyńskiego wypłacanego po urodzeniu drugiego dziecka zależeć będzie od terminów składania wniosku o zasiłek za kolejny okres, co wyjaśniliśmy powyżej.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|