Gazeta Podatkowa nr 6 (1151) z dnia 19.01.2015
Prowadzenie działalności gospodarczej i pobieranie zasiłku macierzyńskiego
Od wielu lat prowadzę działalność gospodarczą, z tytułu której podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. W związku z urodzeniem córki od 20 listopada 2014 r. pobieram zasiłek macierzyński. Kiedy w trakcie ciąży pobierałam zasiłek chorobowy, prowadzeniem działalności zajmował się mój mąż. Obecnie musi on jednak wyjechać. Czy mój powrót do obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej spowoduje, iż utracę prawo do zasiłku macierzyńskiego?
NIE. Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka, jak ustalił ustawodawca m.in. w okresie ubezpieczenia chorobowego. Świadczenie przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres:
- urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- urlopu rodzicielskiego.
Tak stanowi art. 29 ust. 1, 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową.
Ustawodawca ograniczył prawo do zasiłku macierzyńskiego:
- za okres, w którym ubezpieczona na podstawie przepisów o wynagrodzeniu zachowuje prawo do wynagrodzenia, a także
- za okres przypadający w czasie:
- urlopu bezpłatnego lub
- tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Kwestie te wynikają z art. 31 ust. 5 ustawy zasiłkowej.
Prawo do zasiłku chorobowego, jako świadczenia przysługującego w związku z orzeczoną niezdolnością do pracy, nie przysługuje ubezpieczonemu wykonującemu w trakcie tej niezdolności pracę zarobkową lub wykorzystującemu zwolnienie od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia (art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jest to więc dodatkowa przesłanka pozbawiająca ubezpieczonych prawa do zasiłku chorobowego. Dlatego też Czytelniczka, której z powodu niezdolności do pracy przypadającej w trakcie ciąży był wypłacany zasiłek chorobowy, scedowała prowadzenie działalności gospodarczej na męża. Takie działanie uchroniło ją od utraty prawa do zasiłku chorobowego.
Reżimu tego ustawodawca nie przewidział w przypadku pobierania zasiłku macierzyńskiego. Czytelniczka może więc powrócić do obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez konsekwencji w postaci utraty prawa do zasiłku macierzyńskiego. Pobieranie tego świadczenia nie zostało przez ustawodawcę ograniczone z uwagi na prowadzenie działalności gospodarczej.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|