Gazeta Podatkowa nr 22 (1167) z dnia 16.03.2015
Zasiłek macierzyński po przejęciu części zakładu pracy przez innego pracodawcę
Jestem obecnie w ciąży. Planowany termin porodu przypada na połowę sierpnia br., jednak na razie nie korzystam ze świadczeń chorobowych. W firmie, w której jestem zatrudniona na umowę o pracę, krążą pogłoski, że z dniem 1 maja br. część zakładu pracy (w tym m.in. mój dział) ma być przejęta przez innego pracodawcę. Jeżeli faktycznie tak się stanie, to czy będzie to miało wpływ na sposób wyliczenia przysługującego mi po porodzie zasiłku macierzyńskiego?
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (odpowiednio zasiłku macierzyńskiego) należnego pracownikowi, co do zasady, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone ubezpieczonemu za okres 12 lub - w razie krótszego okresu zatrudnienia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (odpowiednio prawo do świadczenia). Tak wynika z art. 36 z uwzględnieniem art. 47 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową.
Ustawodawca jednocześnie zastrzegł, iż podstawę tę ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej). Jednakże, zgodnie w wyjaśnieniami ZUS zawartymi w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl), istnieje pewne odstępstwo od tej reguły. Otóż w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie określonym w art. 231 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (odpowiednio zasiłku macierzyńskiego) ustala się na podstawie wynagrodzenia uzyskanego zarówno u poprzedniego, jak i aktualnego płatnika składek.
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, co do zasady, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.
Jeśli zatem część zakładu pracy, w której pracuje zainteresowana, faktycznie z dniem 1 maja 2015 r. zostanie przejęta przez innego pracodawcę, wówczas podstawę wymiaru należnego jej (z założenia) od połowy sierpnia br. zasiłku macierzyńskiego stanowić będzie odpowiednio:
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres od sierpnia 2014 r. do lipca 2015 r., a więc zarówno przez aktualnego, jak i następnego pracodawcę, lub też
- podstawa wymiaru pobieranego wcześniej świadczenia chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego) - o ile przed porodem będzie korzystała z takich świadczeń (bez przerwy lub z przerwą między świadczeniami krótszą niż trzy pełne miesiące kalendarzowe).
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|